5 způsobů, jak udržet vašeho psa co nejdéle mladého a vitálního

Pavla Gabrhelíková

Psí plemena šlechtíme už tak dlouho, že jsme z nich udělali zvířecí primadony. Proto je třeba o ty naše mazlíčky pečovat co nejlépe. Oni se vám za to odvděčí tím, že s vámi budou hodně dlouho.

  1. Kvalitní strava. Tu prostě neošulíte. Obzvlášť pokud má vaše plemeno sklony k obezitě, poraďte se o vhodné stravě s veterinářem co nejdříve.
  2. Zkuste doplňky. Ideální je psovi dopřávat různé kůry. Na zdravé klouby, na zdravou srst, na zdravé zažívání. Postupně vyzkoušejte Alavis, lososový olej a mořské řasy. Vždycky dva měsíce a dost. Nejdřív ale doporučujeme konzultaci s odborníkem. A váš pejsek bude nejzdravější fešák na věky věků!
  3. Pravidelný pohyb. Strava sice dělá hodně, ale pokud psa nenecháte pořádně si zaběhat, bude mít problémy s klouby i svaly. Ale zase pozor, pokud s ním jednou za měsíc ujdete dvacet kilometrů, spíš mu ublížíte.
  4. Psí hry. Stejně jako u lidí, nejenom fyzické zdraví musí být v pořádku. Proto vašeho psa udržujte i v psychickém zápřahu. Vymyslete mu různé hry, pravidleně cvičte povely a naučte ho třeba hledat po bytě pamlsky. Mentální stimulace je stejně důležitá jako ta fyzická.
  5. Dejte mu na chvilku pokoj. Psi potřebují mít svůj prostor. Místečko, kam si zalezou, a nikdo je neotravuje, místo, kde se cítí v bezpečí a můžou si tam v klidu lehnout i s bolavým bříškem. Pokud si s vámi pes doma hrát prostě nechce, tak ho nechte být. Zvířata pod dlouhodobým tlakem chátrají.