6 dechberoucích jeskynních paláců, které musíte navštívit

Redakce

Krásy světa nejsou pouze na povrchu planety, ale i pod ním. Následující seznam vás seznámí s nejkrásnějšími jeskynními chrámy na světě. Fotografie z nich vás navnadí natolik, že tam budete chtít hned být!

 1. Jeskynní svatyně Khao Luang
  Kde se nachází: Thajsko
  Přírodní jeskyně je plná zlatých náboženských soch, které sem nechali dovézt panovníci Rama IV. a Rama V., kteří zde oba rádi rozjímali. V jednom ze sálů je ve stropě velká kulatá díra, která dovnitř pouští paprsek světla. V něm se krásně vlní kouř ze stovek vonných tyčinek a kadidelnic.
 2. Zlatý chrám Danbulla
  Kde se nachází: Srí Lanka
  Přímo ve středu ostrova se nachází skalní masiv, pod nímž je ukryto na osmdesát jeskyň. V pěti z nich jsou zřízené buddhistické chrámy, které vznikly na začátku našeho letopočtu.
 3. Jeskynní chrám Batu Caves
  Kde se nachází: Malajsie
  14 km od hlavního města Kuala Lumpur se nachází jeskyní chrám Batu Caves, zasvěcený hinduistickému bohu války Muruganovi. Abyste se do něj dostali, musíte vyšlapat 300 schodů, rozhodně to ale stojí za to.
 4. Jeskynní chrám Adžanta
  Kde se nachází: Indie
  Chrámový komplex je precizně vytesán přímo do kamenné stěny. Uvnitř se nachází 29 jeskyní, některé sloužily jako svatyně, jiné jako ubikace mnichů. Nejvíc pozornosti ale poutají původní nástěnné malby.
 5. Jeskynní chrámy Ellora
  Kde se nachází: Indie
  Jedná se o jeden z největších náboženských areálů na světě. Byl do čedičového masivu tesán postupně a během několika století. Jedna ze zdejších budov, Šivovi zasvěcený chrám, je trápením pro mnoho odborníků. Je totiž vytesán z jednoho kusu a měří 30 metrů. Zároveň jde o nejstarší monolitickou stavbu světa.
 6. Chrám v jeskyni Lung-Men
  Kde se nachází: Čína
  Vzácnou památku zdobí více než 100 tisíc soch a je zapsána na seznamu UNESCO. Jedna z jeskyní má název Jeskyně deseti tisíc Buddhů a nadsazené to není ani trochu. Soch tohoto božstva uvnitř naleznete tisíců 15.

Tip na pohádkovou dovolenou: Slovinský snový komplex

Galerie: Nejlepší cestovatelské fotografie roku 2017 podle National Geographic