6 důvodů, proč byste svému psovi neměli dávat ovoce

Pavla Gabrhelíková

Léto je před námi a s ním také spoustu výletů se psem. Proč se s ním nepodělit o ovoce, které člověk venku baští? Doufáme, že vás odradí těchto šest důvodů.

  1. Zuby. Cokoliv, co je tvrdé nebo tvrdší než zuby vašeho psa, by mělo být tabu. Například třešňové pecky. Pokud si o ni zlomí zub, může dostat zánět do čelisti, což je velmi bolestivé a nebezpečné.
  2. Jícen. Některé ovoce má tvrdá jadérka nebo slupky. Ty mohou poškodit psí jícen, který není na trávení jídel tohoto typu připravený. Dokonce v něm může psovi uvíznout nějaká pecka nebo semínko a udělat tam díru nebo způsobit dlouhodobé poškození.
  3. Trávící systém. Pokud projde pecka přes zuby i jícen, ještě pořád nemá pes vyhráno. Jídlo může uvíznout ve střevech. Psovi pak způsobí průjem, nechuť k jídlu nebo bolesti břicha. Nepředpokládejte, že je váš pes v bezpečí, protože je velký a má větší střeva. Pokud mu není dobře, ihned jeďte k veterináři.
  4. Otrava. Pecky a jadérka obsahují pro psa toxickou sloučeninu kyanidu. Přesný počet pecek, které by musel sníst, aby se otrávil, se odvíjí od jeho váhy. Ale i menší než smrtelné množství může psovi způsobit paralýzu, dýchací problémy nebo křeče. Pokud rozkouše smrtelnou dávku, umře do několika minut na udušení.
  5. Zpracované ovoce. Například sušené ovoce může být napadeno plísní. Existují neškodné formy plísní, ale i ty, které působí třes, záchvaty, selhání jater nebo poškození žaludku.
  6. Shnilé ovoce. Proces fermentace mění cukry v ovoci na alkohol. Takže pokud váš pes jí shnilé ovoce, regulérně se opije, což je vlastně forma otravy. Pokud se v létě ocitnete v sadu, buďte ve střehu.