6 důvodů, proč je kočka tím nejlepším antistresovým mazlíčkem

Lucie Bryndová

Plánujete si pořídit nový přírůstek do rodiny, ale říkáte si, že na děti je zatím trochu brzo? Zároveň víte, že nemáte dostatek času na pravidelné venčení, takže pejsek nepřipadá v úvahu, a rybičky nejsou úplně tím, co hledáte? Pak je to jasné. Ze všech zvířátek je nejlepším řešením kočka. Kromě toho, že je téměř soběstačným členem domácnosti, vám také pomůže ulevit od stresu. Nevěříte? Přesvědčte se!

  1. Nesoudí vás. Ať už je důvod vašeho vnitřního neklidu jakýkoli, nemusíte se bát se s ním svěřit svojí kočce či kocourovi. Velkou výhodou je, že vás nebudou soudit, jako vaši přátelé, ale budou vám naslouchat. Ono jim také nic jiného ani nezbývá. Ne, to byl vtip. Nejen samotná slova, ale zejména fyzický kontakt s tímto čtyřnohým chlupáčem vám pomůže rychleji překonat obtíže a zbavit se symptomů bolesti.
  2. Pomáhají snižovat riziko infarktu. Jasně, říkáte si, co je to za nesmysl, jak by vám asi mohly kočky pomoci předejít infarktu, ale něco na tom bude. Univerzita v Minessotě testovala kočky a jejich vliv na snížení rizika infarktu dlouhých deset let. A jaký byl výsledek? Zúčastnění majitelé koček mají podle tohoto výzkumu prý až o 40 procent menší pravděpodobnost vzniku infarktu, a to právě díky tomu, že jim jejich chlupáči pomáhají dostat se do klidu.
  3. Jsou skutečným přítelem člověka. Přesto, že se říká, že jsou to právě psi, kdo jsou opravdovým přítelem člověka, kočky jsou na tom trochu jinak a existuje mnoho argumentů, proč jsou to právě ony, kdo toto výsostné postavení mají. Psi se povětšinou řídí příkazy a svému pánovi se podbízí, ale kočky si vybírají. Švýcarští vědci navíc dokázali, že je soužití s kočkou srovnatelné s počáteční zamilovaností. Se vztahem plným romantiky, a to je co říct. Kočičky umí být vděčné a nezapomínají na váš laskavý přístup a s láskou vám ho vrací.
  4. Milují děti. Pokud do budoucna plánujete s partnerem miminko, nemusíte se bát, že by si s kočičkou nerozumělo. Nejen, že mají kočky tendenci o novorozeňata pečovat jako o vlastní, často s nimi spí a nehnou se od nich na krok, ale umí si s dětmi taky vytvořit vztah jako málokdo. Podle průzkumu Orange Country Animal Services až 87 procent zúčastněných dětí uvedlo, že považuje kočky, které s nimi doma žijí, za své nejbližší přátele.
  5. Pomáhají zmírňovat depresi. Deprese je vážný stav, a to nelze jakkoli zlehčovat. Jestli jste se sami v takové situaci ocitli, pravděpodobně nebylo řešení krátkodobým procesem, ale byl nebo stále je to běh na dlouhou trať. Je vědecky prokázáno, že nejen kočky, ale obecně zvířátka pomáhají takto nemocným v boji s úzkostnými stavy, které právě prožívají. To, že cítíte, že vás někdo miluje, může nepříjemné situaci velmi pomoci. Navíc pokud žijete sami.
  6. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Ptáte se, jak je tohle vůbec možné? Jaký má asi kočka vliv na to, co jíte? Máte pravdu, za to, co jíte, kočky opravdu zodpovědné nejsou, ale kanadští vědci věří, že každodenní kontakt s kočkou pomáhá snížit hladinu triglyceridů, které ovlivňují přebytek cholesterolu v těle. Je to ale otázkou, moc na to nespoléhejte.