6 důvodů, proč nejste šťastní aneb zkuste být nejen dnes

Redakce

Pokud patříte k Homo Sapiens, chcete být šťastní. I když tvrdíte, že vás štěstí nezajímá a máte vyšší cíle, jsou právě vyšší cíle vaším štěstím. Buď jak buď, máme tady pár typů, kterými si to možná celé kazíme. Peklo a tedy i štěstí, si totiž děláme zejména ve vlastní hlavě.

  1. Nemáte ošetřené základní detaily. Jak je možné snít a přemýšlet o uskutečnění velkých cílů, jestliže ignorujete ty menší. A ty jsou mnohem snáze realizovatelné. Spíte dostatečně? Spíte s někým? Jíte zdravě? Radujete se z maličkostí? Souzníte s přírodou? Jste na čerstvém vzduchu minimálně hodinu denně? Chodíte alespoň pár tisíc kroků za den? Máte v životě stabilitu? Zlepšení jen jedné z těchto oblastí už dělá divy.
  2. Žijete v jiném čase. Říkáte si: „Až se stane to a to, budu šťastný / á.“. Až se to pak skutečně stane, nenaplní vás to očekávaným způsobem. Je zavádějící žít v budoucnosti nebo z ní mít dokonce strach. Je to irelevantní, protože přece ještě nenastala. Stejně tak říkat si: „Dobře už bylo.“ – je útěkem od přítomného momentu do minulosti. I když děláte možná titěrnou práci, prožívejte ji naplno teď a tady.
  3. Moc to chcete. Hledat štěstí, znamená ho nikdy nedohonit. Pro štěstí je spíš lepší vytvořit podmínky a ono se objeví. Nedá se ale naplánovat. Jestliže nevíte kde začít, soustřeďte se na činnosti, které vám přinášejí radost.
  4. Stresujete se věcmi, které stejně nemůžete ovlivnit. Proč řešit, co se nás vlastně netýká? Je užitečné si říci, co ovlivnit mohu a co ne. Být bezvládnou loutkou, co se nechá fatalisticky vyhodit z práce, není prospěšné nikomu. Není ani dobré si dělat starosti ze všech neštěstí, která se na nás sypou z médií. Co je podstatné, je to, co ovlivňuje náš osobní život. Co se třeba pár dní věnovat 8 hodin denně našim vztahům?
  5. Nedostatek intimity a čiré lidské blízkosti. Strach z otevření se druhému je v naší relativně moderní společnosti všudypřítomný. Nemožnost sdílet zážitky s kamarády a partnerem je příčinou depresivních stavů. Klíčem je také nebát se zesměšnění před ostatními kvůli svým pocitům. Ono to většinou tak hrozně vůbec nedopadne. Není třeba si hrát na tvrďáka / tvrďačku.
  6. Zaobíráte se moc fastfoodem. Co to znamená? Stejně jako moc fastfoodu škodí, obdobně jsou na tom podobné aktivity, které jen zabíjejí čas, ale nemají valnou kvalitu. Konkrétně nekonečné paření videoher je jako být pod psychofarmaky. Vysazení her rozhodně štěstí nesníží, naopak. Je třeba prokládat fastfood svátečním obědem s přáteli plným povídání. Neboli například turistickým výletem v pohorkách s bandou vám podobných. Jaké další věci můžeme dělat? Ty, při kterých něco tvoříme, tak je totiž více prožijeme a ještě k tomu si je zapamatujeme.

TOP 22 věcí, které příčetná žena nikdy nevyřkne

10 důvodů, proč je podzim ta pravá sezóna na pořádné sexuální radovánky (Bonus: 5 pozic, které jste ještě nezkoušeli)