6 evropských měst, ve kterých můžete zažít nejkrásnější období Vánoc

Eva Vogelová

Advent je tu a Vánoce hned za dveřmi. Chcete načerpat sváteční atmosféru, ale nevíte, jak a kde? V Evropě máme hned několik krásných měst, ze kterých Vánoce přímo sálají. Poradíme vám, kam byste se v období adventu mohli podívat.

  1. Vídeň

Není jednoduché najít město, které oslavuje Vánoce s takovou elegancí jako právě Vídeň. Vánočních trhů je zde hned několik. Ty nejznámější jsou rozhodně na náměstí zvaném Rathausplatz. Najdete tam radnici v neogotickém stylu. Taky si tam můžete zabruslit. Ve stáncích se prodávají klobásy, čerstvě upečené pečivo i vánoční punč. Můžete se tu zastavit a užít si bohatý hudební program.

  1. Štrasburk

Ve Štrasburku se pořádají jedny z nejstarších vánočních trhů ve Francii. Najdete tam nádhernou gotickou katedrálu. Historické centrum Grande Île je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Alsaské město leží na kraji řeky Rýn. Díky tomu je Štrasburk krásný nejen o Vánocích. Ve stínu mohutné katedrály najdete několik set dřevěných stánků, velký ozdobený strom a několik různých betlémů. Můžete si pochutnat na místních specialitách, jako jsou vína nebo pečené kaštany.

  1. Vratislav

Ve Vratislavi se pořádají vánoční trhy zhruba od šestnáctého století. Srdce města tvoří veliké náměstí Rynek. Najdete tam barokní, rokokové i renesanční stavby. Barvami se to tu jen hemží. Nejkrásnější budova je zde patrně gotická středověká radnice. Město Vratislav bylo před dvěma lety jmenováno Evropským hlavním městem kultury. Nudit se tady určitě nebudete. Vánoční trhy v tak kouzelném městě, kde na vás z každého rohu dýchá kus historie, jsou okouzlující. Jde o ideální místo pro nasátí vánoční atmosféry.

  1. Bruggy

Těžko v Evropě najdete pohádkovější město, než jsou Bruggy. Oprávněně dostalo přezdívku Benátky severu. Nachází se zde totiž vodní kanály, kterými se můžete městem plavit. Můžete se jimi dostat i do vedlejších měst. V historickém centru najdete budovy, které vypadají jako upečené z perníku. Po ulicích vás povozí koně v majestátních vozech, náměstí Grote Markt se v adventní čase krásně rozsvítí a budete se cítit jako v pohádce. Na vánočních trzích vás čekají kila čokolád a vaflí. Nesmíte z Brugg odjet, aniž byste je neochutnali. Budete se rozplývat blahem.

  1. Rovaniemi

Rovaniemi je obchodním centrem Laponska. Jeho centrum se nachází pouze pět kilometrů od severního polárního kruhu. Mrazivá krajina se sochami z ledu je na vánoční výlet jako dělaná. Pokud se sem chcete podívat, měli byste si přibalit hodně teplé oblečení. Velká zima a mráz za tuto podívanou však opravdu stojí. A skutečnost, že Santa pobývá jen několik kilometrů odtud, vánoční atmosféru dost podporuje.

  1. Londýn

Oslnivé pouliční osvětlení, ozdobená okna a velké množství zábavy dělají z Londýna jedno z nejkrásnějších vánočních měst v Evropě. Pokud se tam rozhodnete vydat, určitě toho nebude litovat. V hlavním městě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska najdete spoustu kluzišť, viktoriánských akcí a skvělých koncertů. Na tomto místě musí roztát srdce každého necitu. Když vám začne být zima, můžete se podívat na různé výstavy, kterých je tu spousta. Obzvláště populární jsou tu ateliéry Warner Bros, kde se točilo všech osm dílů Harryho Pottera. Vyprázdněná kapsa za vánoční Londýn opravdu stojí.