6 fascinujících zajímavostí o psích očích aneb jak to vidí pes

Pavla Gabrhelíková

Říká se, že když chcete zjistit, jak se druhý cítí, měli byste ujít míli v jeho botách. Co se ale spíš na věci podívat jeho očima? Přečtěte si víc o očích svého psa a pochopte tak lépe situaci svého chlupáče.

  1. Psi nejsou barvoslepí. Vidí pouze v trošku jiném barevném spektru. Vidí skoro stejně jako my, ale v takové vybledlejší verzi. Představte si to asi tak, že žlutá není úplně zářivá a sytá, ale spíš taková světle béžová, že modrá není zářivě modrá, ale taková hodně vybledlá modrá. Zelenou nevidí prakticky vůbec.
  2. Vidí špatně do dálky. Psi jsou sice schopni velmi rychle zaznamenat pohyb, ale nejsou schopni do dálky zaostřit. Pes na šest metrů vidí stejně jako člověk vidí objekt ve vzdálenosti třiadvacet metrů.
  3. Mají o dost širší periferní vidění. Zatímco lidé jsou schopni vidět periferně až 180 stupňů a kočky 200 stupňů, psi vidí v rozsahu až 240 stupňů! To z nich dělá výborné lovce.
  4. Ve tmě vidí lépe. Není to tak, že když bude tma jak v pytli, pes uvidí všechno a ostře. Představme si spíš slabé nebo tlumené světlo. Při něm vidí psi mnohem ostřeji než lidi a skoro stejně tak dobře jako kočky.
  5. Mají třetí víčko. Říká se mu mžurka. To má hned několik funkcí, ale tou nejdůležitější je ochrana oka. Je úplně v rohu oka a má růžovou barvu. Pokud ji má pes přetaženou až do oka, okamžitě navštivte veteirnáře, protože má velké problémy. Psům vystupuje třetí víčko při poškození mozku, při těžké dehydrataci, pod vlivem sedativ, ale i v hlubokém spánku.
  6. Okno, brána do duše. Ze psích očí snadno vyčtete, jestli je pes zdravý. Zažloutlé bělmo signalizuje žloutenku, příliš bledé bělmo je příznakem onemocnění ledvin, anémie nebo krvácení do břicha. Jakákoliv anomálie v psím oku je alarm, že se něco vážného děje. Raději to nepodceňujte.