6 frází, které chytří lidé nikdy neříkají, tak s tím také přestaňte

Redakce

Jsou situace, kdy si člověk musí dávat pozor na jazyk a ve kterých je správná volba slov naprosto zásadní. Následujících šest frází určitě sami velmi často říkáte. Vysvětlíme vám, proč musí zmizet z vašeho slovníku.

 1. „Vypadáš unaveně.“
  Jak se cítíte vy, když vám to někdo řekne? Asi ne moc dobře. Pokud je navíc ten člověk opravdu unavený, asi bude také dost nepříjemný, takže si koledujete. Dost lidí zkrátka tuhle frázi chápe jako urážlivou. Pokud se vám váš známý nezdá v pořádku, zkuste se radši zeptat přímo, jestli se něco nestalo.
 2. „Ty vždycky…“ nebo naopak „Ty nikdy…“
  Nikdo nechce být zaškatulkován jako ten, co vždycky dělá totéž, obzvlášť, pokud je to negativní. Začínat takhle konstruktivní hádku nebo důležitou diskuzi je na nic, váš oponent se naštve a přejde do útoku.
 3. „Stejně pro tebe nebyl / a dost dobrý / á.“
  Poměrně častá fráze, kterou někomu říkáme po rozchodu. A i když je to myšleno dobře, působí to spíš opačně. Říkáte tím, že si za to ten dotyčný může sám, když si v první řadě vybral někoho tak nevhodného. Shazováním partnera, i když bývalého, nepřímo shazujete i toho druhého.
 4. „Na svůj věk vypadáš dobře.“
  Díky, a jak staře myslíš, že vypadám? Pasivně agresivní nádech to má, ať už to myslíte jakkoliv, tak zahoďte první půlku věty a máte bezproblémový kompliment.
 5. „Ty jsi ale zhubl / a, jak jsi to udělal / a?“
  Jinými slovy, jak mohla taková bečka jako ty tolik shodit? Ano, teď už vypadá dobře a vy to chválíte, ale zároveň urážíte to, jak ten člověk vypadal předtím. Nic moc.
 6. „Vypadáš úplně jako *doplňte jméno celebrity*!“
  Zaprvé, nikdy nevíte, jetli ten člověk danou celebritu považuje za atraktivní – třeba se zrovna trefíte do někoho, koho nesnáší. A zadruhé, nikdo nechce vypadat jako někdo – každý se cítí jako jedinečná sněhová vločka.

7 důvodů, proč vztahy lidí, kteří se dají dohromady ve svých dvaceti letech, vydrží

6 drsných životních pravd, které by si každá holka měla uvědomit co nejdřív