6 negativních věcí, které si lidé myslí o dvojicích odlišných barev pleti

Lucie Bryndová

Potkat na ulici dvojice různých etnik dnes již není ničím výjimečným. Stejně tak jsou smíšené páry často vyobrazovány v televizních seriálech, ve filmu či v reklamě. Přesto, že je společnost takovým vztahům mnohem více nakloněna než kdy dříve, většina těch, kteří v nich žijí, se stále setkává s řadou šokujících reakcí téměř každý den. Na co takové dvojice nejčastěji naráží?

  1. Mají něco proti vlastní kultuře. V tomto případě velmi záleží na pohlaví. Naprosto bez povšimnutí bývají páry, kdy chodí bílý muž se ženou hispánského nebo latinskoamerického původu, ale jakmile je tomu naopak, bývají muži dotazováni, proč nemají rádi vlastní kulturu. Takový případ se stal jednomu muži ve Španělsku, kdy se ho na to zeptal číšník přímo před jeho ženou.
  2. Jsou spolu jen pro peníze. U Arabů se obecně předpokládá, že mají peníze, a jakmile je bílá žena s mužem arabského původu, bývá označována za zlatokopku. Ženy také často čelí narážkám, že jsou s nimi Arabové pouze pro to, aby si užili a nemyslí to s nimi vážně, protože si nakonec vezmou arabskou dívku.
  3. Všichni muslimové jsou teroristé. Bílé ženy, které žijí s muslimy, to mnohdy také nemají lehké, protože jejich partneři bývají označováni za teroristy. Tyto narážky vznikají zejména proto, že jsou v médiích často prezentovány různé události tak, že je způsobil muslim, Arab nebo islamista, což vyvolává vlnu nenávistných komentářů a lidé proti nim mají stále větší předsudky. Ne každý muslim je ale radikální islamista toužící páchat teroristické útoky.
  4. Asiatky jsou holky pro všechno. S řadou hloupých narážek se setkávají bílí muži, kteří randí s Asiatkami. Obvykle to bývají řeči typu: „Mohu si užít s tvojí přítelkyní? Jaký jiný důvod máš k tomu, abys chodil s Asiatkou, než že by ses o ni chtěl podělit?“ Někteří bývají ještě ostřejší a ptají se mužů, zda si jsou jisti, že je jejich partnerka skutečně žena, a ne přeoperovaný muž. Bývá to oboustranné. Asiatkám, které chodí s bělochy, často lidé říkají, že si bílé muže nezaslouží. A řada bílých žen je uráží a odsuzuje proto, že jim údajně „kradou“ jejich muže. U takových párů je seznam poznámek podobného typu nekonečný.
  5. Jejich děti budou terčem posměchu. Jakmile mají smíšené páry děti, je logické, že podědí vzhled po obou rodičích, a tak se může stát, že se černochovi a bělošce narodí například dítě s bílou pletí, ale kudrnatými vlásky. Mnoho takových párů pak čelí urážlivým poznámkám, že se budou jednou jejich dětem ve škole ostatní posmívat pro jejich vzhled.
  6. Protože je černý, je kriminálník. Předsudky o lidech tmavé pleti bývají různé. Jakmile se například na některých místech v USA objeví bílá dívka s černochem, často se stává, že se jí ostatní lidé ptají, jestli je v pořádku a jestli jí muž, který je s ní, neubližuje. Takový případ se stal jednomu černošskému mladíkovi, který v noci zastavil s přítelkyní u benzinové pumpy, zašel koupit něco k jídlu a mezitím se k jejich autu vydal policista, který se začal dívky vyptávat, odkud je, jak se do auta dostala a na řadu dalších nesmyslných otázek. Přesto, že je 21. století a rasová segregace je dávno minulostí a Americe vládne rasová rovnoprávnost…