6 nejbizarnější pohřebních tradic na světě

Pavla Gabrhelíková

Pohřeb je něco, čím bychom měli důstojně zakončit svůj život. V některých kulturách je to ale pěkná divočina!

  1. Jazzový orchestr. New Orleans je známé pro voodoo rituály a jazz. Orchestr je připravený hrát kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv důvodu. Včetně pohřbu. Ten provází nejenom jazzová kapela, ale i tanec.
  2. Korálky ze zesnulého. V Jižní Korei upravili zákony a každý hrob musí být za šedesát let vyklizen, aby bylo místo pro nového nebožtíka. Proto dávají Korejci přednost kremaci. Specializované firmy pak udělají ze zesnulého korálky, které některé dámy dokonce nosí jako šperk.
  3. Posmrtná pohoda na verandě. Na Filipínách oblékají farmáři mrtvé do nejlepších šatů a posadí je na zvláštní židli před svůj dům. Do ruky dostanou mrtví sklenku místního pití a do pusy cigaretu. Pak se čeká, než klima nebo divoká zvěř rituál nedokončí…
  4. Vesmírný pohřeb. V Tibetu a Mongolsku věří, že tělo je jenom schránka pro duši. Aby smrtelná skořápka nebránila nesmrtelné duši v její cestě, hází mrtvoly z útesu, přímo do spárů supů. I nyní si tento způsob pohřbu vybírá osmdesát procent Tiběťanů.
  5. Zelený pohřeb. Tento pohřeb si v poslední době oblíbili hlavně Newyorčani. S tělem se po smrti nic nedělá, aby nebyl narušen proces rozkladu, ze stejného důvodu se dělá rakev jenom z mrtvých větví stromu. Cena takového pohřbu je srovnatelná s cenou nového auta.
  6. Kremace. Na Bali jediný cenově dostupný způsob, jak dostat duši do lepšího světa. Obyčejní lidé se proto nechají jen spálit. Ale boháči spálí své tělo v obrovské dřevěné soše býka. Sarkofág stojí v přepočtu víc než milion dolarů.