6 osamělých míst, nad jejichž existencí zůstává rozum stát

Pavla Gabrhelíková

Existují klasické turistické cíle, jako jsou Eiffelova věž, Karlův most nebo Římské koloseum. Pak jsou ale méně známé a dost zajímavé lokality, které navštíví jen opravdoví fajnšmekři. Tohle je šest z nich.

  1. Špicberské globální úložiště semen. Skutečně tím myslíme semena rostlin. Za polárním kruhem je uloženo v obřích ledových halách 716 523 vzorků semen. Jsou v naprostém bezpečí na minimálně další stovky let.
  2. Mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin. Sochám v mauzoleu se taky říká Terakotová armáda. Vznikla proto, aby prvního čínského císaře vyprovodila na smrt. Hrobka má neuvěřitelných 46 km2 a původně byli všichni její obyvatelé krásně namalovaní. Jenomže pár hodin potom, co se soch dotklo světlo, barva zmizela.
  3. Černobyl na Ukrajině. Uzavřená oblast okolo reaktoru čtyři zapříčinila největší jadernou katastrofu v historii lidských dějin. Teď se toto místo stává oblíbeným cílem turistů. Mohou tu vidět nejenom velkolepost sovětských plánů, ale i přírodu, která je schopná si najít časem cestu úplně kamkoliv.
  4. Druhé metro v Rusku. Tajnou linku metra nechal postavit sám sovětský diktátor Stalin. Podle všeho dokonce vznikla ještě dřív než oficiální stanice. Kdyby náhodou nastala nukleární válka, Stalin a další přední politici, slavní vědci a umělci by naskákali do metra a vše přežili.
  5. Fukušima v Japonsku. Druhou největší jadernou katastrofu zapříčinila vlna Tsunami. Lidé ze strachu z ozáření z okolí továrny začali utíkat. Avšak u nikoho se nepotvrdilo, že by mu nehoda způsobila rakovinné bujení. Některým z obyvatelů se ale stala osudná právě evakuace. Ta si vyžádala hned několik obětí na životech.
  6. Bohémský les. Nedaleko Monte Rio v Kalifornii se schází nejutajovanější spole, existující už přes 145 let. Schází se tu největší mužská elita. Prý se tady muži potkávají kvůli odpočinku. Ale těžko se tomu věří po dokumentu od Alexe Jonese, v němž smetánka provozuje okultismus, má černočervené pláště, je obklopená velkými kamennými sovami a dělá rituály s oběťmi. Členy byli američtí prezidenti a celá činnost klubu je velmi pečlivě střežená. Proč? To snad ani raději nechceme vědět…