6 pravděpodobných důvodů, proč nejste nikdy dost dobří v tom, co děláte

Eva Vogelová

Nejste v ničem dost dobří? Existuje několik důvodů, proč tomu tak je. Může jít o pouhý blud ve vaší hlavě, možná se dost nesnažíte nebo si málo věříte. Ať už jde o cokoliv, když budete chtít, můžete to změnit.

Neustále se porovnáváte s ostatními

Smiřte se s tím, že vždy bude někdo lepší než vy. Nemůžete se s ostatními neustále srovnávat. To, že svoji aktivitu či práci dělají lépe než vy, ještě neznamená, že ji neděláte dobře. Vystudovali jste bakaláře, ale nepochválíte se za to, že jste to zvládli. Místo toho, abyste na sebe byli pyšní, tak si říkáte, že jste k ničemu, protože vaši přátele už mezitím dodělali magisterské studium. Dovednosti musíte získávat postupně, není možné, abyste byli hned mistři v tom, co děláte. Někdo, kdo je v něčem lepší než vy, měl patrně jinou startovní čáru.

Stěžujete si, že nejste dost dobří, ale pro změnu neděláte nic

Možná vám to, co děláte, skutečně nejde. Zkuste se zamyslet nad tím, jak byste to mohli změnit. Věnujte tomu více času, dejte do té činnosti všechno a po nějaké době uvidíte změnu. Stížnosti na to, že nic neumíte dobře, vám opravdu nepomohou. Zatněte zuby a buďte trpěliví, výsledek se časem jistě dostaví.

Málo spíte

Spánek je pro výkon velmi důležitý. Pokud máte problémy usnout a spíte denně zhruba jen pět až šest hodin, nemůžete se divit, že se vám toho moc nedaří. Když není vaše fyzická stránka v dobré kondici, těžko bude ta psychická. Váš psychický stav přímo ovlivňuje vaše výkony. Pokud se cítíte neustále unavení, těžko můžete být dobří v tom, co děláte.

Jste perfekcionisti

Toužíte po dokonalosti. Když něco děláte, dáte do toho všechno a očekáváte, že budete mít stoprocentní úspěch. Neustále vám připadá, že to, čím se zabýváte, není dokonalé. Neznamená to však, že v tom nejste dobří. Měli byste snížit nároky. Uvědomte si, že jste jenom člověk. Neponižujte se a přehnaně na sebe netlačte. Z chyb se můžete hodně věcí naučit. Přijměte je.

Nebaví vás to

Když něčemu věnujete velké úsilí, ale nebaví vás to, sotva v tom můžete být dobří. Chybí vám zapálení a radost. Pokud by vás daná činnost bavila, byli byste v ní mnohem produktivnější a lepší. Vložte energii do něčeho, co vás bude opravdu bavit, a poté uvidíte, že v něčem dobří přece jen být můžete.

Máte malé sebevědomí  

Malé sebevědomí často lidem zabraňuje v tom, aby uspěli. Málo si věří a všechno, co dělají, vždycky negují. V hlavě mají nastaveno, že neuspějí. Když člověk tomu, co dělá, nevěří, nedává do toho dost energie a úsilí, i když si může myslet opak. Nechuť k dané činnosti ho zpomaluje. Pokud v sebe nemáte důvěru, těžko se vám v životě něco podaří. Měli byste si ji začít budovat a může z vás být jiný člověk.