6 pravidel chování, díky kterým se svou kočkou navážete skutečně hluboký vztah

Pavla Gabrhelíková

Kočky jsou považovány za chladné a vypočítavé. Ale je to skutečně tak? Odborníci na kočičí chování vám sice řeknou, že co kus, to povahový originál, nicméně taky potvrdí, že pokud se ke kočkám umíte chovat, svou lásku vám mile rády demonstrují.

  1. Dejte jí prostor. Lidi jsou lidi, a proto mají za to, že láska spočívá v nepřetržitém navazování fyzického kontaktu. Ale kočky vidí svět jinak. Neustálým otravováním ničeho nedosáhnete.
  2. Se změnami opatrně. Zvířata oceňují rutinu. Neměňte jim každý měsíc značku granulí a nestěhujte pelíšek, nesou to těžce. Ctěte pravidelnost a kočka vás bude milovat. Dělejte příliš často příliš mnoho změn a obrátíte si ji proti sobě.
  3. Dejte jí čas. Zkuste třeba alespoň hodinu sedět na jednom místě a nic nedělat. Nemusí to vyjít naporvé, ale když kočka zjistí, že za vámi může sama přijít a být pohlazená, začne tyto situace vyhledávat. Nakonec bude stačit, abyste si sedli ke zprávám a hned ji budete mít na klíně.
  4. Naučte se kočičí jazyk. Spousta lidí si stěžuje, že kočku hladí, hladí a ona na ně zničehonic vystartuje. Až na to, že to není “zničehonic”. Zvířata mají jasnou řeč těla a vaše kočka vám dává najevo, kdy už to stačilo. Vy to jen nepoznáte a ještě ji obviňujete.
  5. Společné hraní. Kočka sice není pes a nebude vám nosit míček. Ale i tak se můžete zabavit společně. Zkuste koupit třeba lazerové ukazovátko. Posviťte s ním na koberec, kočka hned zpozorní a začne ho honit. Jen pozor na to, abyste si nezdevastovali byt.
  6. Buďte trpěliví. Pokud jste si přivedli kočku z útulku nebo týrané kotě, nečekejte ze dne na den zázraky. Kočky jsou se svou láskou opatrné, obzvlášť po špatných zkušenostech. Netlačte na ni a dejte jí čas. Časem se vám odmění hodinami vrnění a tulení. Packu na to!