6 rad, jak správně jezdit na motorce

mim

Jezdíte na motorce? Tak dbejte těchto věcí!

  1. Buďte aktivní. Celou dobu vyjížďky buďte aktivní. Nepolevujte v pozornosti, ukazujte se předem autům, která se rozhodnete předjíždět, vyhodnocujte neustále okolní situaci – ano, je to hodně namáhavé, ale „otupět“ za řídítky je jedno z největších nebezpečí. Nejezděte často stejnou trasou, to vede ke ztrátě pozornosti, protože budete mít pocit, že vás už nic nemůže překvapit.
  2. Rychlost. Ostatní účastníci provozu neumí správně odhadnout vaši rychlost. Počítejte s tím hlavně při dojezdech ke křižovatkám nebo k vedlejším silnicím. Mnohdy se před vaši motorku zařadí řidič auta hodně „natvrdo“ a nemusí v tom být zlý úmysl, jen vaši aktuální rychlost zkrátka špatně odhadnul. V žádném případě nemějte rozsvícená dálková světla v úmyslu, že vás tak bude lépe vidět. Je to právě naopak – odhad vaší skutečné rychlosti je pak prakticky nemožný.
  3. Brzdy. Chodci umí motorkáře obzvlášť potrápit, a to hlavně tím, jak vstupují motorkám do jízdní dráhy. Málokdo si dokáže uvědomit, že zastavit motorku nemusí být pokaždé (hlavně ve městě – štěrk, kostky, pruhy) tak snadné jako zastavit automobil.
  4. Nejezdit u krajnice. Motocykl je na silnici plnohodnotným účastníkem dopravního provozu, proto si držte pevně svůj pruh a nejezděte se strachem pomalu při krajnici. Předejdete tím riziku, že vás někdo ze silnice vystrčí. V levých zatáčkách dejte pozor na to, abyste nebyli nalepení na středové čáře, protože vaše tělo už může vyčuhovat do protisměru a to bývá hodně nebezpečné!
  5. Zrcátka. Je potřeba vědět, co se děje vzadu. Počítejte s větším mrtvým úhlem, než jaký znáte u automobilu. Dodáváme však, že všeho s mírou – mnohem víc pozornosti věnujte tomu, co se děje před vámi. To je daleko důležitější než to, kde jste byli.
  6. Malý trik. Velké procento nových automobilů již má asistenty, které jejich řidiče informují o tom, že je vedle jejich auta další jedoucí stroj. Využijte toho. Většinou v takovém případě svítí ve zpětném zrcátku auta malé světýlko, to i vás může informovat o tom, že řidič vozu o vás s největší pravděpodobností ví a nezmění směr jízdy ve váš neprospěch.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

ČKP

Projekt Dopravní jednička