6 šílených, ale uvěřitelných teorií o Zodiakovi

Pavla Gabrhelíková

Podle příběhu o vrahovi Zodiakovi, který zabíjel podle znamení zvěrokruhu, byl natočen dokonce i film. Vraha ale dodnes nikdo nechytil, přestože si hrál s policií jako kočka s myší. Kolem jeho vraždění vznikla spousta pověr a teorií. Některé jsou tak šílené, že by klidně mohly být i pravda.

Na konci 60. let minulého století obyvatelé oblasti Severní Kalifornie moc dobře nespali. V okolí totiž řádil nedostižitelný vrah s přezdívkou Zodiac. Podle důkazů vraždil podle znamení horoskopu. Proslavil se četností vražd i dopisy, kterými komunikoval s policií. Hledala ho FBI, policie Vallejo, šerif Napa i Solano okresu, policie ze San Franciska, z Benice a z Riverside. Na kontě má sedm potvrzených vražd, v dopisech, které psal policii, však mluví o 37. Pět z těch sedmi prokázaných je považováno za dokonalé zločiny. Tady je šest teorií, které o tomto vrahovi vznikly.

  1. Ne jeden, ale dva. Jedna teorie říká, že by se mohlo jednat o dva lidi. Jeden zabíjel a druhý psal dopisy. Mohli fungovat současně i zvlášť. Jeden z příznivců této teorie například na stránákách Reddit tvrdí, že autor dopisu nevypadal na to, že by znal vraha v případě zastřelených mladistvých a Paula Stina. Možná pracovali ve dvou taky proto, že kdyby policisté odhalili jednoho, druhý bude moct dál vraždit na svobodě a policie domnělého vraha pustí zase na svobodu.
  2. Policie se s vrahem setkala. Při vyšetřování vraždy taxikáře došlo k chybě v komunikaci a policie dostala popis, ze kterého vyplývalo, že pachatel je černoch. V tu chvíli opouštěl místo činu muž, kterého nechali jít, protože neodpovídal podobě hledanému. Setkali se tváří tvář s vrahem?
  3. Zakrytí otisků prstů. Informace, která nebyla prokázána, ale ani popřena. Vrah prý v jednom z dopisů uvádí, že jeho totožnost nikdy neodhalili proto, že měl na bříšcích prstů dvě vrstvy cementu.
  4. Vrah byl příbuzným Mansona. Podle zeměpisných údajů, které víme o vraždách, mohl být jejich pachatelem Bruce Dern, člen Mansonovy rodiny. I když se vrátil do Tennessee, do Kalifornie jel v roce 1964 zpátky (což bylo poblíž vražd v Sanedo). Pak bydlel v Anaheimu, Riverside, Buena Park, Costa Mesa a strávil nějaký čas v Newport Beach a to jsou taky místa na dosah obětem. Zodiac si dal pauzu v listopadu 1966, kdy Dern pracoval v podzemí. Není to moc náhod najednou?
  5. Zodiac volal do televizní show. V říjnu 1969 volal Zodiac na oaklandské policejní oddělení a chtěl, aby šel jeden z právníků do televizní show Jim Dunbar’s. Jeden z právníků svolil. Muž, který si říkal Sam, zavolal do show a přiznal se, že je Zodiac. Zavěsil rychleji, než ho policie stihla lokalizovat.
  6. Žádný Zodiac neexistuje. I to je možné. Třeba tomu, že Zodiac vraždí skutečně podle zvěrokruhu, věřili jen čtyři lidé pracující na případu.