6 tipů, jak ovládnout záchvat vzteku

Eva Vogelová

Některé věci dokážete do jisté míry tolerovat, ale máte své hranice. Pokud se překročí, dostanete záchvat zuřivosti. Během toho se necháváte zmítat emocemi a křičíte. S odstupem času vás vaše impulzivní chování může mrzet. Chtěli byste se umět včas uklidnit, ale moc vám to nejde? Poradíme vám, jak na to.

  1. Praštěte s něčím

Pokud jste na tom tak, že v danou chvíli nemůžete svůj vztek vůbec ovládnout, vezměte do ruky nějaký předmět, hoďte s ním o zem nebo do něj mlaťte. Ulevíte si tím. Rozhodně svoji agresivitu neobracejte směrem k lidem. Když víte, že se necháte snadno vytočit, sežeňte si předměty, na kterých si vybijete svůj vztek.

  1. Sportujte

Soustřeďte se na nějaký sport, který vám pomůže se zklidnit. Pořiďte si domů boxovací pytel, cvičte kliky a shyby, zatančete si nebo zaběhejte. Můžete vyzkoušet i jógové pozice, které zklidňují mysl. Díky sportu zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zklidníte svoji horkou hlavu a budete fit. Pokud se vztekáte často, patrně z vás za chvíli budou vrcholoví sportovci.

  1. Naučte se dýchací cvičení

Když jste rozčílení, zavřete oči a soustřeďte se pouze na svůj dech. Nejdříve své dýchání jen pozorujte a spočítejte, na kolik dob se nadechujete i vydechujete. Pomalu přejděte na řízený dech. Nadechujte se na čtyři doby, zadržte dech a vydechněte na šest dob. Tento způsob dýchání praktikujte, dokud neucítíte úlevu a uvolnění. Když se dokážete soustředit na svůj dech a zpomalit ho, zvládnete se i uklidnit z návalu vzteku.

  1. Vypovídejte se svým blízkým

Příčinou velkého vzteku často bývají potlačované emoce. Pokud máte už nějakou dobu potíže, svěřte se s nimi svým nejbližším. Možná právě oni jsou zrovna na ráně, když se vztekáte. Mají tedy právo vědět, proč v poslední době tolik vyvádíte. Uleví se vám, dostanete ze sebe negativní emoce klidnou formou a předejte tím dalšímu výbuchu vzteku. Možná vás v práci už dlouhou dobu něco štve, ale vždycky jste to spolkli. Změňte svůj přístup. Když se vám něco nelíbí, dejte to ostatním najevo hned, abyste to v sobě dlouho nedusili. Jednoho dne to z vás stejně musí jít ven, ale až to přijde samo, zase se nedokážete ovládnout.

  1. Počítejte do sta

Ve chvíli, kdy z vás srší vztek, musíte myslet na něco jiného. Nejlepší by bylo, pokud byste si vzpomněli na nějaké hezké zážitky, které jste v životě prožili. Možná budete však natolik vytočení, že nebudete schopní si na nic hezkého vzpomenout. V tom případě zkuste alespoň počítat do sta nebo tisíce. Výše čísla bude záležet na tom, jak moc budete vytočení. Pokud to bude možné, počítejte nahlas, abyste se slyšeli, protože se na to lépe budete soustředit a uklidnění přijde za malou chvíli.

  1. Vypište se

V záchvatu vzteku si vezměte papír s perem a pište. Napište tam vše, co vás tak šíleně štve. Postěžujte si. Nebojte se použít sprostá slova, papír snese všechno. Během psaní se koncentrujete na jednu věc a za chvíli se uklidníte. Ve chvíli, kdy budete se psaním hotovi, papír roztrhejte nebo spalte.

Témata:, , ,