6 typů přátel, které v životě vůbec nepotřebujete

Eva Vogelová

Opravdové přátele k životu člověk potřebuje. Praví kamarádi jsou nikým a ničím nenahraditelní. Existují lidi, kterým byste se raději měli vyhnout, nebo s nimi přátelství rovnou ukončit. Přečtěte si o nich.

  1. Kamarád, který vás soudí. Lidé neustále nad druhými vynáší nějaké soudy. Někdy nahlas a jindy jen ve svých hlavách. Ať uděláte cokoliv, vždy za to budete někým souzeni. Určitě se shodneme na tom, že to není příjemné. Bez znalosti kontextu situace a celkové osobnosti daného člověka těžko můžeme někoho hodnotit, ale někteří lidé to stejně dělají. Od nich je potřeba si odpočinout s lidmi, kteří vás mají rádi. Takové nazýváme kamarády. To jsou totiž lidé, kteří by vás měli vyslechnout a pochopit, proč jste danou věc tak udělali. Nemusí s vámi souhlasit, ale rozhodně by vás neměli soudit. Pokud vás neustále hodnotí, ve svém životě je rozhodně nepotřebujete. Držte se od nich raději dál.
  1. Kamarád bez soucitu. Každý dobrý přítel by měl umět vyjadřovat alespoň ke svým blízkým trochu soucitu. Nepochybně máte občas potřebu se svému kamarádovi svěřit se svými problémy. Během toho jistě oceníte soucit. Nemusí to být přehnaná lítost, stačí souznění. Poznáte tak, že mu na vás opravdu záleží. Bez projevování těchto emocí by to nebyl ten správný přítel. Pokud to váš kamarád postrádá, najděte si na přátelství raději někoho jiného.
  1. Kamarád, který vás pomlouvá. Spousta lidí nemá zameteno před vlastním prahem, ale své kamarády a známé za jejich zády pomlouvá. To svědčí o tom, že takový člověk nebude nikdy pro nikoho dobrým přítelem. Pokud před vámi vaše spřízněná duše pomlouvá své kamarády, měli byste se mít na pozoru. Pravděpodobně bude mluvit špatně za vašimi zády i o vás.
  1. Kamarád, který s vámi manipuluje. Po světě chodí lidé, kteří přesně vědí, co pro svůj život potřebují a chtějí. Umí mluvit s ostatními tak, aby dosáhli svých cílů. To znamená, že zmanipulují ostatní k tomu, aby jim život udělali jednodušší a snesitelnější. Vyloženě jdou po různých věcech přes mrtvoly. Záleží jim jen na sobě, i když to mnohdy tak nevypadá. Vy si budete myslet, že manipulátor je váš kamarád, ale z jeho strany tomu tak nebude, protože vás bude jen využívat ke svému prospěchu. Pokud takové chování na někom ze svých přátel zpozorujete, vykašlete se na něj.
  1. Kamarád, který pro přátelství nevyvíjí žádné úsilí. Stejně jako partnerský vztah, tak i ten přátelský potřebuje trochu péče. Dobrý vztah mezi dvěma lidmi vzniká tak, že oba do něj vloží svoji energii a úsilí. Máte pocit, že všechno leží jen na vašich bedrech? Kamarád nikdy nenavrhne, abyste si někam vyrazili? Nikdy vás sám od sebe nekontaktuje? Něco je špatně. Může o vás ztrácet zájem, nebo má jednoduše lenivou povahu. V obou případech si najděte na přátelství někoho, kdo pro vás bude vyvíjet alespoň malou energii.
  1. Kamarád, který po vás pořád jen něco chce. Máte pocit, že váš kamarád vám nic nepřináší, ale naopak jen bere? Není tu pro vás, když máte problém a nutně potřebujete od něj pomoc. Raději tvrdí, že nemá čas. Když od vás něco žádá, chová se najednou jako mílius. Naslibuje vám hory doly, ale skutek utek? Rozlučte se s ním.