6 věcí, které byste měli vědět, pokud váš partner trpí úzkostmi

Eva Vogelová

Zamilovali jste do člověka, který občas prožívá úzkostné stavy? V tom případě byste měli vědět několik následujících věcí, abyste nebyli překvapeni.

  1. Přemýšlejte nad tím, zda jste dost silní na to, abyste to s blízkou osobou zvládli

Co si budeme povídat, když na člověka přijde úzkost, je to boj. Obzvlášť pokud vyústí v panickou ataku. Pokud s tím dotyčný není srovnaný, bude od vás potřebovat podporu. V určitých okamžicích půjde jen o jednostranný vztah. Vy budete dávat a protějšek brát. Připravte se na to, že uvidíte partnera ve stavu, který vám rozhodně nebude milý. Milovat člověka s tímto problémem není jednoduché.

  1. Občas nemůžete udělat pro svého blízkého vůbec nic

Někdy záchvat úzkost nelze zastavit, ani kdybyste se pro svého blízkého člověka rozkrájeli na milion kousků. Existuje spousta metod, jak se s ním poprat, ale ne vždy mohou fungovat. Snažte se být trpěliví a s partnerem počkat v jedné místnosti, až ho to přejde. Bude vnímat, že tam jste. Neviňte se za to, že nemůžete udělat víc.

  1. Úzkosti ze života mohou zmizet, ale také nemusí

Budete se muset smířit s tím, že úzkostné stavy vašeho blízkého nemusí opustit nikdy. Nevěste však hlavu, není to tak hrozné, jak to vypadá. Většina lidí s úzkostnou poruchou, netrpí úzkostmi každý den. Intervaly mezi nimi jsou různé, mohou to být dny, týdny, měsíce nebo v nejlepším případě i roky. Záleží na okolnostech a vhodné léčbě. Navíc někdy může mít úzkostný stav tak hladký průběh, že si toho nemusíte na svém protějšku ani všimnout. Každý člověk to prožívá individuálně, ve výsledku záleží hlavně na něm, jak se s tím vyrovná. To neznamená, že mu ostatní nemohou občas pomoci. Podpora ze strany partnera je však pro něj velmi přínosná.

  1. Neměli byste úzkosti zlehčovat

Pokud úzkostný stav nikdy nezažijete, pravděpodobně ho nikdy nedokážete zcela pochopit. To nevadí, pokud se o to alespoň snažíte. Rozhodně byste svému blízkému neměli říkat, že mu nevěříte. Neobviňujte ho z lenosti a ať vás ani ve snu nenapadne se mu smát. Pokud si z toho sám dokáže dělat legraci, pak je smích na místě, ale jinak ne. Jde totiž o vážnou věc, která může člověka dostat až na úplné dno.

  1. Snažte se vyjadřovat své negativní pocity v klidu

Pokud má váš blízký člověk úzkosti, neznamená, že mu nemůžete říct, jak se cítíte vy. Klidně mu sdělte, že je pro to pro vás těžké a nezvládáte to. Pochopitelně vás mohou takové pocity čas od času přepadnout. Nejde o to, co říkáte, ale jak to říkáte. Ve chvíli, kdy je protějšku těžko, nekřičte na něj. To by mu vzalo veškerý zbytek energie. Raději se snažte vyjadřovat bez přehnaných emocí. Hádkou byste člověka, který zrovna prožívá úzkost, akorát dorazili.

  1. Nezapomínejte na to, že vás má partner rád

Možná vám to neříká dost často nebo má momentálně své úzkostné období, ale i tak vás miluje. Není jednoduché to vidět ve chvílích, kdy dáváte podporu jen vy. Váš protějšek si vaší pomoci a lásky nepochybně váží, ale ne vždy je v jeho moci to vyjádřit a oplatit.