6 věcí, které nesmíte říkat, když kupujete auto

Pavla Gabrhelíková

Koupě auta je činnost, kterou většina z nás dělá jenom párkrát za život. Pokud je vám kolem dvaceti, pravděpodobně jste těch aut zas tolik nenakoupili. V autosalonech číhají právě na taková malá kůzlátka vlci prodejci, kteří vám narvou rezavou plechovku za třikrát tolik a vy ani nebudete vědět jak.

  1. Nezačínejte o měsíčních splátkách. Když vám bude prodejce říkat cifry měsíčního placení, nebudete vědět, na kolik měsíců to je a kolik přeplatíte. Proto se o způsobu platby zatím nijak nezmiňujte. Obchodníci se často snaží vyjednat měsíční splátky, protože z toho mají vyšší provizi.
  2. Zjistěte si co nejvíce informací předem. Nejdřív se informujte, které auto by vám vyhovovalo. Zajímá vás obsah motoru, spotřeba, rok výroby a najeté kilometry. Zjistěte, jak si cenově stojí auto, které by vám stačilo, a nejlépe se ještě poraďte s někým, kdo autům rozumí. Pak vyrazte do autosalonu. Nikdo vás tak snadno neoblbne.
  3. Zaměřte se na cenu za nové auto. Pokud vyměňujete své staré auto za nové, neříkejte to hned. Nejdřív vyjednejte cenu nového auta, pak až nabídněte jako protihodnotu své staré auto. Neříkejte, že je to proto, že nemáte peníze, to nebude hrát ve váš prospěch.
  4. Udržte obchodníkovu pozornost. Klidně se jděte na auto podívat s tím, že si to musíte ještě rozmyslet, a za týden přijedete zase. Obchodník vám chce zoufale nacpat jakékoliv auto, protože v tom spočívá jeho živobytí. Nemějte kvůli němu pocit viny, ani se na něj nezlobte.
  5. Neprozrazujte, že budete platit v hotovosti. Když se hned na začátku pochlubíte, že chcete platit cash, obchodník se vám už nebude tak moc věnovat, protože hned zjistí, že nedostane tak velkou provizi.
  6. Je v pořádku změnit názor. Dokud jste nic nepodepsali a nic nezaplatili, nikdo vám hlavu neutrhne (respektive nesmí utrhnout), pokud couvnete a koupíte auto jinde. Obchod je obchod!