6 věcí, za které byste se neměli cítit vini, když jste zrovna ve stresu

Eva Vogelová

Dlouhodobý stres dělá s člověkem divy. Když jste pod tlakem, potřebujete si trochu odpočinout a nechtít po sobě zázraky. Za co všechno byste se neměli vinit, když prožíváte stres?

  1. Že kupujete věci, které nepotřebujete

Stres dává člověku občas dost zabrat. V takových chvílích je potřeba, abyste si udělali radost. Přemýšlíte o nějaké věci, kterou byste si chtěli pořídit, ale byl by to pro vás zásah do rozpočtu? Momentálně zrovna nemáte moc peněz a tu věc nepotřebujete? Kašlete na to, život by neměl být o neustálém škrcení opasku. Být dlouhodobě ve stresu je pro člověka náročné, z toho důvodu si udělejte radost a kupte si věc, po které toužíte. Výčitky z toho nemějte, zasloužíte si ji.

  1. Že přibíráte

Někteří lidé, kteří se nacházejí v dlouhodobém stresu, přibírají na váze. Studenti, kteří zažívají těžké zkouškové období, často pár kilo přiberou. Někteří naopak hubnou. Pokud to není váš případ, neviňte se za to, že máte několik kil navíc. Během stresu člověk spotřebuje více energie. Z toho důvodu máte větší potřebu jíst a zvyšuje se vám i chuť na sladké. Ve chvíli, kdy pomine dlouhodobý stres, je dost možné, že se vám podaří poměrně snadno zase zhubnout. Rozhodně není nutné se za to nemít rád.

  1. Že děláte chyby

Dělat chyby je lidské, i když zrovna nejste ve stresu. Pokud jste velkým stresem pohlceni, nemůžete se téměř na nic soustředit. V tom případě je jasné, že těch chyb děláte více. Když neumíte ovládat svůj stres, nic se s tím pravděpodobně nedá dělat, protože ve stresu budete dělat chyby častěji. Bylo by pro vás prospěšné, kdybyste se ho zbavili, a poté budete schopní lépe v běžném životě fungovat.

  1. Že pláčete

Nemusíte být vždycky silní. Někdy je potřeba se zhroutit na podlahu a nechat vytéct všechny slzy. Po záchvatu pláče se vám trochu uleví a budete se cítit lépe. Není potřeba se za pláč stydět, ať už jste žena, či muž. Dělají to téměř všichni, jen se o tom nezmiňují, aby je společnost nepovažovala za slabochy. Možná nejste typ člověka, který by byl zvyklý často brečet, ale když vám do života přijde něco velmi nepříjemného, co nezvládáte, nemějte výčitky svědomí. Lidé, kteří vypadají silně, dost možná za zavřenými dveřmi taky pláčou.

  1. Že pijete alkohol

Pokud jste ve stresu a nemůžete se z něj dostat, není žádná ostuda dát si panáka. Jednoduše potřebujete, aby si od všeho váš mozek odpočinul a dostal se do stavu, kdy je rád, že vás udrží na nohou. Neměli byste to však praktikovat příliš často, protože byste se na něm mohli stát závislými. Dejte si alkohol jen případě, že nemáte problémy se závislostí a víte, že v budoucnu pravděpodobně ani mít nebudete.

  1. Že jste někoho odmítli

Když vás bude někdo žádat o pomoc, ale vy víte, že to není ve vašich silách, nebojte se ho odmítnout. Pokud jste ve stresu a máte problém pomoct sami sobě, nepomáhejte nikomu dalšímu. Není důvod mít z toho černé svědomí, i když jste zatím vždy ostatním většinou vyhověli. Není vám dobře, jste pod tlakem a potřebujete čas na regeneraci.