6 známek toho, že svému psovi nedopřáváte dostatek pohybu

Pavla Gabrhelíková

Ať už chcete, nebo ne, pes je prostě šelma a hýbat se musí. I ten největší gaučák potřebuje dostatek pohybu, jinak se z něj stane hora chlupů a sádla. Jak poznáte, že je jeho stav alarmující?

  1. Je tlustý. U lidí většinou stačí, když přestanou snídat kned-vepřo-zelo, ale u psů rozhoduje strava i pohyb. Obzvlášť, je-li pes po kastraci. Poraďte se s veterinářem, jaké granule budou vašemu otesánkovi vyhovovat nejvíc a vyběhejte ho.
  2. Ničí věci. Za kousání vašich oblíbených lodiček může většinou separační úzkost. Ale především i to, že pes nemá dostatek zaměstnání. Kdyby byl pořádně unavený a padl příjemně uondaný do pelechu, nenapadlo by ho ničit boty. Pamatujte, že unavený pes, rovná se dobrý pes.
  3. Chová se odtažitě. Někteří psi z nedostatku pohybu vyloženě upadnou do deprese. Raději se jeďte poradit na veterinu.
  4. Hyperaktivita. Jestli jste psa nevychovali natolik, abyste ho mohli pustit na volno, může se stát, že procházka na vodítku na jeho temperament nebude prostě stačit. Vyznačuje se to točením na vodítku, útočením na psy nebo taháním. Mnoho páníčků si pak myslí, že má agresivního psa. Přitom jenom nemá dostatek pohybu.
  5. Svalová ztuhlost. Nedostatek pravidelné aktivity způsobí, že psovi začnou tuhnout svaly. Nakonec se nepohne vůbec. Navíc je to provázeno nesnesitelnou bolestí. To samé se děje, pokud jdete se psem na celý den ven jednou za měsíc a zbytek dnů je zavřený v bytě.
  6. Štěkání a vytí. Psi se tak snaží přivolat vás zpátky z práce nebo školy. Křičí: “Mám hodně energie! Vrať se a pojď se mnou ven!” Čím víc energie, tím větší randál.
  7. Jakou aktivitu zvolit? Je nasnadě, že bišonka nevezmete do lesa tahat pneumatiku. Každé plemeno je jiné, proto pokud si nevíte rady, kde začít, kontaktujte chovatele, veterináře nebo psího kouče, aby vám poradili s vhodnou aktivitou pro vaše plemeno.