6 způsobů, jak se omluvit

Eva Vogelová

Ublížili jste někomu a litujete toho? Pokud ano, musíte vymyslet, jakým způsobem se omluvíte. Slovní přiznání chyby většinou nestačí. Větší úspěch budou mít vaše činy. Inspirujte se následujícími tipy.

  1. Napište báseň

Nemusíte být velcí básníci, abyste mohli napsat omluvnou báseň. Vyjádřete v ní, jak moc litujete toho, co jste udělali. Zkuste do ní přidat i něco vtipného, aby vaše báseň neztratila originalitu. Když si ji člověk, kterému se chcete omluvit, přečte, mohl by vám za vaši snahu odpustit vaše činy. Jde o skvělý způsob omluvy, pokud nemáte na to, abyste se určitému člověku omluvili osobně. Napsanou báseň mu můžete hodit do schránky.

  1. Přijměte za svoje činy zodpovědnost

Pro někoho může být dostatečnou omluvou i to, že za své činy převezmete zodpovědnost. Uvědomíte si svoji chybu a podle toho budete jednat. Pochopíte, že vztah s člověkem, kterému jste ublížili, už nebude takový jako dříve. Nebudete ho přemlouvat k tomu, aby vám odpustil, ale budete jednat tak, aby to bylo nejlepší pro něj. Pokud s vámi bude chtít přerušit kontakt, respektujte to. Díky tomu, že se poučíte ze svých chyb, vám může člověk, kterému jste ublížili, odpustit a najít si k vám cestu zpět.

  1. Použijte dárek jako omluvu

Dárek nemusí zabrat. Možná vás s ním člověk, kterému jste ublížili, vyžene ze dveří, ale za pokus to rozhodně stojí. Přemýšlejte nad tím, co má nejraději. Pokud jde o vašeho partnera, neváhejte za dárek utratit i více peněz. Možná má rád cestování. Vezměte ho někam do zahraničí na prodloužený víkend. Pokud jste neudělali něco vážně katastrofálního, takovou omluvou jistě nepohrdne. Někomu může udělat radost ruční výroba nějakého předmětu, protože půjde o pozornost vyrobenou od srdce. Výběr dárku je pouze na vás.

  1. Vyzkoušejte psí oči

Určitě znáte situace, kdy váš pes něco provedl a hned poté se tvářil jako neviňátko. Byl u toho tak moc roztomilý, že jste ho za jeho neplechu nemohli ani potrestat. Měli jste naopak chuť se s ním pomazlit. Pokud jste někoho naštvali či urazili, udělejte na něj stejně nevinné oči, jako dělal váš pes. Ublížený člověk vám buď hned odpustí, nebo se alespoň začne smát. Obě varianty jsou pro vás dobré. Pokud nepoleví a bude stále naštvaný, nezbude vám nic jiného, než dělat psí oči tak dlouho, dokud vám vážně neodpustí.

  1. Nabídněte pomoc

Omluvte se skrze nabídku pomoci. Pokud víte, že člověk, kterému jste ublížili, potřebuje s něčím pomoct, neváhejte a nabídněte se. Když vám to přijde vhodnější, nenabízejte pomoc slovně, ale hned konejte. Člověk, kterému jste ublížili, možná zrovna potřebuje přestěhovat nábytek nebo finanční výpomoc. Teď už je jen na vás, zda se do něčeho takového vrhnete. Pokud druhému člověku uděláte laskavost, bude mu trvat kratší dobu, než vám odpustí a vezme na milost.

  1. Ukliďte

Možná vám to přijde zvláštní, ale omluva formou úklidu člověka pobaví a potěší. Když má člověk, kterému jste ublížili, auto, pusťte se do jeho umytí. Když ho nemá, vyčistěte mu kolo nebo byt.