6 způsobů, jak ženy řešily menstruaci, než se začaly vyrábět klasické tampony a vložky

Eva Vogelová

Štve vás jednou za měsíc menstruace? Představte si, jaké by to bylo, kdybyste neměly svoji krev čím zachytit. To by byl teprve horor. Přečtěte si o tom, jak to ženy v historii řešily.

  1. Králičí kůže

Předpokládá se, že ženy během menstruace používaly králičí kůže. Není to však jisté, protože o tom máme jen málo dohledatelných zdrojů. Domorodci používali králičí srst pro různé účely. Šili si z nich oblečení a pokrývky. Není divu, protože jde o měkkou a dobře ohebnou kůži. Pravděpodobně ji tedy ženy používaly i v době měsíčků, protože dobře sála, dala se tvarovat a ještě k tomu zahřívala.

  1. Papyrus

Starověké Egypťanky používaly na měsíčky papyrus, což byl materiál určený ke psaní. Vyráběl se ze stonků šáchoru papírodárného. Ženy daly více papyrusů k sobě, smotaly je do ruličky a vytvořily si z něj tampon. Nějakou chvíli v pochvě vydržel, než celý prosákl. Papyrus byl pro dámy praktický, protože byl ohebný a měkký. Nedalo jim tedy moc velkou práci si ho dovnitř zavádět.

  1. Trs trávy

V Africe a Austrálii ženy v historii na menstruaci používaly obyčejnou trávu. Rostlinná vlákna si zmuchlaly do podlouhlých kuliček a používaly je jako tampon. V Africe existují různé druhy trav. Některé z nich nemusely být zase tolik nepříjemné, protože jsou měkké. Další však mohou být ostré a svědivé, suché, nebo hrubé. Pokud si něco takového ženy dávaly do pochvy, muselo to být pro ně krajně nepříjemné. Ačkoliv mohly být některé trávy pohodlné, ani jeden druh nepochybně ženám zdravotně nesvědčil. Kvůli špatné hygieně se jim mohly do pochvy dostat různé bakterie a v nejlepším případě si „užily“ vaginální infekce. Nutno dodat, že v některých částech Afriky se hygienické podmínky pro ženy příliš nezlepšily dodnes. Užívají tam na menstruaci různé látky. Ty jsou mnohdy ještě i vlhké, protože po přeprání nestíhají uschnout a kvůli tomu se jim vytvoří kvasinkové infekce.

  1. Mořské houby

Ve starověkém Řecku používaly ženy, které žily blízko pobřeží jako tampony mořské houby. Těžko říct, zda byly pro dámy zdravotně nezávadné. Nepochybně však byly lepší než třeba trsy trávy. Houby vytažené z moře byly velmi absorpční. Ženy se je snažily vytvarovat do menších kuliček, podobně jako to dělaly Afričanky u trávy. Nějakou dobu tedy trvalo, než houby celé prosákly menstruační krví, takže měly ženy chvíli klid.

  1. Vlna

Ve starověkém Řecku nepoužívaly na menstruaci jen mořské houby, ale i vlnu. To se nám zdá jako mnohem lepší varianta. Vlna totiž dobře saje. Navíc je měkká a dá se dobře tvarovat. Nutno dodat, že v té době ještě žádné spodní prádlo nebylo, všichni lidé byli pod šaty naostro. To znamená, že si ženy nemohly dát vlnu do kalhotek. Z toho důvodu si materiál zmuchlaly a snažily se ho nacpat do pochvy.

  1. Nic

Často se stávalo, že při menstruaci se ženy ničím nezacpávaly. Ono se ani není čemu divit. Kdo by si chtěl dovnitř svého těla nechat dobrovolně zavádět trávu nebo mořské houby. Když jim došel materiál nebo toho měli jednoduše dost, nechávaly svoji krev stékat po nohách. Pravděpodobně to bylo i nejhygieničtější ze všech předchozích variant. Tohle praktikují některé ženy i dnes, když chtějí prolomit tabu o ženství na různých demonstracích.