7 chyb, které děláte při krmení své kočky

Pavla Gabrhelíková

Kočky jsou ohromně životaschopné. To ale neznamená, že nemusíte dbát na jejich stravovací režim a dávat jim cokoliv, kdykoliv a jakkoliv.

  1. Necháváte jí misku celý den. Ne všechny kočky se mají kde vyběhat, proto když jim dosypete pokaždé, když je miska prázdná, mohou nezdravě ztloustnout. U venkovních koček tím zase přicházíte o sílu rituálu krmení, který je zárukou každodenního návratu domů.
  2. Děláte z ní veganku. Levné granule jsou plné obilovin a všelijakých sajrajtů. Kočky jsou ale masožravci. Dopřejte jim stravu založenou na proteinech.
  3. Nenecháte ji v klidu nažrat. Kočka se potřebuje v klidu najíst na co nejméně frekventovaném místě. Proto pokud jí dáváte misku ke vchodovým dveřím nebo nedáte více kočkám dostatek misek, stresujete je.
  4. Dáváte jí moc pamlsků. Doporučená denní dávka je napsaná vždy na obalu a určuje se podle váhy kočky. Takže kotěti nebudete dávat tolik kalorických pamlsků jako šestikilovému kocourovi.
  5. Dáváte jí mléko. Dětské knížky lžou! Dospělé kočky kravské mléko prostě nepijí. Způsobujete jim tím zažívací potíže, protože nemá dispozice ke strávení laktózy obsažené v mléčných výrobcích.
  6. Nevybrali jste granule na míru. Jinými byste měli krmit kastrovanou kočku (bývají náchylnější k nadváze, stejně jako psi) a jinými pokud máte kočku, která žije venku a denně investuje do své existence mnohem více energie než bytová kočka.
  7. Měníte jí stravu příliš rychle. Pokud měníte kočkám granule, měli byste to udělat postupně. Nejdřív nasypat do denní dávky těch, na které jsou zvyklé, trochu nových a postupně tento poměr měnit tak, až v misce budou jenom ty nové.