7 divných lidských fobií: Víte, co je agyrofobie nebo pediofobie?

Redakce

Většina z nás nepochybně trpí nějakou fobií, ať už z pavouků nebo z výšek. Existují však i jiné fobie, které znemožňují lidem běžný život. Nejspíš jste vůbec netušili, že takové poruchy existují. Jaké to jsou?

  1. Pediofobie: Strach z panenek. Pediofobie není strach jen z panenek, které známe z hororů, ale úplně ze všech. Do těchto obav se zahrnujíi i roboti a figuríny ve vitrínách obchoďáků. Lidé postižení touto chorobou se většinou bojí iracionální myšlenky, že panenka obživne. Nákup pro pediofobika musí být přinejmenším tak hrozný jako pro muže, který chodí nakupovat se svojí ženou.
  2. Agyrofobie: Strach z přecházení silnic. Lidé trpící touto poruchou mají strach přecházet křižovatky nebo ulice, i když je na nich přechod. Čím širší je pozemní komunikace, tím hůře pro ně. Agyrofobici se většinou bojí i přejíždět křižovatky autem, takže jím raději vůbec nejezdí. Pokud lidé trpící strachem z přecházení nebo přejíždění silnic bydlí ve městě, jejich život je jedno velké peklo.
  3. Demonofobie: Strach z démonů. Někteří lidé věří v nadpřirozené bytosti a většina z nich se jich bojí. Vyhýbají se tmavým místům, večer sami nikam nechodí a usínají při rozsvíceném světle. Doma mají pěknou výbavičku. Krucifix se jim houpe na lustru, svěcená voda leží na stole a v kapse smrdí česnek. Zní to neuvěřitelně, ale tací lidé mezi námi skutečně žijí, jen se s tím moc nechlubí.
  4. Deipnofobie: Strach z konverzací. Někteří lidé jsou prostě stydliví a ani za nic na světě se nepouštějí do konverzací s někým cizím. Pokud se v nějaké takové situaci nechtěně ocitnou, pěkně se zpotí a nejraději by se schovali do toho nejtemnějšího koutku nebo propadli do země.
  5. Cathisofobie: Strach ze sezení. Když cathisofobici delší dobu sedí, začínají se potit, špatně se jim dýchá a pociťují úzkost. Tato porucha je způsobena bitím v dětství přes zadek, domácím násilím. Ve většině případů za to ale mohou hemeroidy, které jsou velmi bolestivé. Strach ze sezení je snad jedna z nejhorších poruch. Dokážete si představit, že byste si téměř nikdy nemohli sednout? My tedy ne.
  6. Eisoptrofobie: Strach ze zrcadel. Mýty o tom, že pomocí zrcadla se můžeme dostat do spirituálního světa nebo že nadpozemské bytosti s jeho pomocí vstoupí do toho našeho, si lidé berou až moc k srdci. Někteří jedinci se bojí, že v zrcadle uvidí něco strašidelného. Také se obávají toho, že se sklo v rámu rozbije a přinese jim smůlu na celý život. Chápeme, že tohle asi musí člověku pěkně ztížit život.
  7. Mageirocofobie: Strach z vaření. Tato porucha skutečně existuje a objevuje se hlavně u žen. Nejčastější příčina je, že si slečny ve vaření často nepřipadají dost dobré a poté prostě přestanou vařit úplně. Tento strach bohužel vede ke špatným stravovacím návykům. Kupování hotovek nebo připravování obědu z konzerv či sáčků není tělu prospěšné ani trochu.

16 problémů, které pochopí jen holky s velkými ňadry aneb život s obřími melouny není žádná sranda

16 aktivit pro osobní relax: Uvolněte se, prosím! Poradíme vám jak