7 důvodů, proč z vás cestování udělá lepšího člověka

Redakce

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky, hlavně k sobě samému…“ To řekl Jan Werich. Existuje jediný způsob, jak utrácet peníze a přesto bohatnout - a to cestování. Každý den, který strávíte na cestě, vás obohatí o nové zkušenosti, zážitky a myšlenky. Život začíná za hranicí komfortní zóny a i když některé zážitky oceníte až při vyprávění zpátky v teple domova, určitě budou stát za to. Z cesty se totiž nikdy nevrátíte stejní. Čím to je, že z vás poznávání nových krajů, lidí a zvyků dělá lepšího člověka?

  1. Naučíte se toleranci a rozšíříte si obzory. “Člověk, který nikdy neopustil vlast, je plný předsudků,” říkal dramatik Carlo Goldoni. A platí to i naopak. Když cestujete, potkáváte jiné lidi, národy, kultury i náboženství. Poznáváte je v jejich přirozeném prostředí a sami si k nim vytváříte postoj, který není ovlivněný názory vašeho okolí nebo zkreslenými zprávami z médií. Učíte se hledat podobnosti spíš než odlišnosti. A tenhle postoj si pak přivezete i zpátky domů.
  2. Objevíte schopnosti, o kterých jste dosud netušili. Létat ani číst myšlenky se možná nenaučíte, přesto však v sobě najdete schopnosti, které jste ani netušili, že máte. Zlepší se vaše schopnost orientace, v zasunutých koutech mozku objevíte nečekaně potřebná slova z cizích jazyků, vyšlápnete kopec, který jste považovali nad své síly, nebo překonáte svou fóbii z hmyzu a vyhodíte obřího švába, který okupuje vaši postel. A když to dokážete jednou, dokážete to příště znova.
  3. Seznámíte se s inspirativními lidmi. Profesor fyziky, se kterým si dáte pivo na ruském nádraží, bývalý americký voják, se kterým meditujete na thajské pláži nebo pětadvacetiletá dívka, která stihla vydělat miliony přeprodejem cukru. Na cestách potkáte neuvěřitelně pestrou škálu zajímavých lidí, kteří vás inspirují svým životem, postoji a příběhy. A tím to nekončí – pocit blízkosti a porozumění můžete zažít i s člověkem, se kterým nesdílíte žádnou řeč, ale spojí vás společný zážitek.
  4. Poznáte sami sebe. Když opustíte zajeté koleje svého života a ocitnete se v nových a nečekaných situacích, nezbude vám nic jiného než reagovat, jak nejlépe umíte. A někdy budete koukat, co se sami o sobě dozvíte. Ne nadarmo se říká, že aby člověk našel sám sebe, musí se nejdřív ztratit.
  5. Získáte bohatý fond zábavných historek. Na svých toulkách světem nevyhnutelně uvidíte, uslyšíte a zažijete věci, které stojí za to vyprávět. A nemusí jít jen o sjíždění Amazonky na kánoji nebo safari se slony v Keni. I obyčejný příběh o shánění prádla ve vaší velikosti v Asii se může stát zlatem ve vašem vypravěčském fondu.
  6. Naučíte se skromnosti. Když zvládnete cestovat měsíc s obsahem jedné krosny nebo kufru, zjistíte, že toho k životu moc nepotřebujete. Obzvlášť když navštívíte země, kde toho obyvatelé mají ještě míň. Přijdete na to, že cennější než hmotné věci jsou zážitky a vzpomínky. Možná po návratu domů podniknete čistku a zbavíte se části svého majetku, abyste znovu zažili ten pocit lehkosti.
  7. Zvednete si sebevědomí. Cestování vás nutí neustále vystupovat z komfortní zóny a překonávat sami sebe. Jako vedlejší produkt se dostaví nárůst vašeho sebevědomí. Když neustále vědomě překračujete své hranice a v nových situacích obstojíte, víte, že se na sebe můžete spolehnout. A toto vědomí – sebevědomí si přivezete s sebou jako nejcennější suvenýr.

Cestujte jako eko, bio, ezo. Jak?

5 kouzelných měst Evropy, ve kterých se nebudete muset prodírat davy turistů