7 historických párty, které se nečekaně zvrhly v příšernou katastrofu. Znáte to taky?

Pavla Gabrhelíková

Některé párty se můžou pořádně zvrtnout. Myslíte si, že je to jen doména dnešní doby? Omyl! I historické osobnosti to uměly pořádně roztočit. Škoda, že to často končilo absolutní katastrofou...

  1. Den Vítězství. Aneb oslava konce 2. světové války. Tisíce Angličanů, Francouzů a Američanů vyrazilo do ulic a začali divoce slavit. V Kanadě se to dokonce vymklo z rukou tak, že šťastní oslavenci začali ruinovat a vykrádat obchody s alkoholem. V Moskvě to bylo ještě horší. Obrovské město se proměnilo v moře vodky. Oficiálně je to jediný den, kdy v Rusku došla ve všech obchodem vodka.
  2. Andrew Jackson a zničení Bílého domu. Jako správný pařmen hned po svém zvolením uspořádal pořádný mejdan. Dvacet tisíc hostů vypilo neuvěřitelné množství whisky. Druhá jeho akce ale byla ještě větší. Dodnes je známá jako Velkolepá sýrová párty. Jackson koupil sýr o váze 635 kg. Sníst mu ho pomáhalo deset tisíc lidí, kterým to trvalo dvě hodiny. Asi si dokážete představit, jaký nepořádek tam ten velký sýr zanechal…
  3. Orgie s hořkým koncem. Když Jindřich VIII. Tudor z Anglie uzavřel spojenectví s Františkem I. Francouzským, rozhodli se to pořádně oslavit. Několik dnů proto jedli, pili, hráli, soutěžili a bavili se. Pak se opilí monarchové rozhodli utkat v pěstním souboji. A jelikož nešlo o floutky v hospodě a byli fakt dost opilí, skončilo to vyhlášením války. Jindřich VIII. totiž v souboji prohrál a namíchl se tak, že se spojil s dalšími dvěma rivaly a za tři měsíce byla válka.
  4. Oslava dokončení ústavy. Otcové zakladatelé kvůli věčným neshodám pracovali na ústavě cca pět měsíců. Je jasné, že pak potřebovali vypnout. Filadelfie se jim rozhodla uspořádat oslavu. Bylo jich i s Georgem Washingtonem padesát pět. Vypili tolik alkoholu, že dodnes nikdo nechápe, jak to přežili. Hospoda, ve které to všechno vypili, byla po dvoudenní akci úplně rozbitá a pozvracená.
  5. Oslava Kolosea. Pyšní Římané se rozhodli oslavit prvenství v postavení Kolosea. A že Římané umí slavit! Tři měsíce nikdo v Římě na práci ani nesáhl. Povedlo se jim obětovat 900 zvířat a vypít všechen alkohol. Císař Titus měl pak „skvělý“ nápad: Uspořádat falešné námořní bitvy. Poručil zaplavit Koloseum vodou a postavit proti sobě dvě bitevní lodě plné vojáků, kteří bojovali na život a na smrt. Tolik jich pak neumřelo ani při tamních oblíbených gladiátorských soubojích.
  6. Jak Alexandr Veliký slavil požárem. Persepolis  byl kulturním klenotem Persie. Dokud ho nedobyl Alexandr Veliký. Když totiž vítězství města oslavoval, rozbil si při dialogu s prostitutkou o hlavu láhev s vínem a podpořil její názor, že by to tam bylo nejlepší vypálit. Což taky udělal. Samozřejmě po vystřízlivění toho dost litoval. Špatná kocovina.
  7. Wari a párty před zmizením. Předkolumbijský kmen Jižní Ameriky Wari zmizel z povrchu zemského. Ještě předtím ale uspořádal pořádnou párty! Pro tuto příležitost postavil vlastní pivovar, který produkoval tisíc litrů piva denně. Pak ho zapálil, hodili hrníčky do ohně (což znamená konec kultury) a zmizeli.