7 kroků, jak kotě nebo dospělou kočku naučit chodit na záchod

Paga

Ať už máte doma malé kotě, nebo kočku z útulku, je důležité jí vštípit základní pravidla hygieny. Nebudeme vám lhát, může to být i hodně náročné a hadr s dezinfekcí jen tak z ruky nepustíte. Ale rozhodně to není nemožné.

  1. Začněte hned. Jakmile si přinesete domů nového člena rodiny, hnedka ho postavte do předem připraveného kočičího záchodu. Tak mu ukážete, kde je. S koťaty to půjde lépe, s dospělými kočkami musíte být trpělivější.
  2. Pořiďte ten správný záchod a ten správný písek. Tohle může trvat déle. Je spoustu druhů písků i záchodů. Zezačátku kupte nějaké kvalitnější neparfemované stelivo. Pokud bude chodit i přes všechnu vaši snahu čůrat na sporák, zkuste vyměnit stelivo. U záchodů máte na výběr ze dvou základních druhů – otevřeného a uzavřeného. Je jedno, jaký zvolíte. Každopádně musí být tak velký, aby se v něm kočka mohla otočit.
  3. Jeden možná nebude stačit. Zkuste svojí šelmě pořídit alespoň dva záchody (obzvlášť pokud máte velký dům nebo byt), rychleji tak vypozorujete, kam vaše kočka chodí raději.
  4. Čistota půl zdraví. Rozhodně udržujte kočičí záchod pořád čistý! Některé kočky jsou takové modelky, že do znečištěného písku prostě nepůjdou. V takovém případě by se vám možná hodil samočistící záchod.
  5. Pozitivní motivace. Trestáním žádné pokroky neučiníte. Snažte se kočce trochu pomoct. Že se schyluje k vykonání potřeby, snadno vypozorujete – kočka začne tlapkat na místě a mírně se přikrčovat. Pak ji hned vezměte a položte do záchodu. Jakmile začne čůrat, hezky ji chvalte. Slovně, bez doteků.
  6. Když se nedaří. Jste na konci sil a celý váš byt smrdí jako kočičí záchod? Poradíme vám super přírodní dezinfekci – smíchejte ocet a citron ve vodě a tím poškozená místa umyjte, tak zaručeně odstraníte i tu nezažranější moč. Pokud jde o sedačku a matraci, můžete objednávat nové – z tohoto nábytku pach moči nedostanete. Abyste kočce pomohli chodit na záchůdek, pořiďte některý z výrobků obsahující kočičí feromony. Na výběr máte z různých variant, jako je sprej nebo difuzér s náplní. To by mohlo zabrat.
  7. Zdravotní problémy. Zkuste dát taky kočku vyšetřit – možná se vám čůráním mimo záchod snaží sdělit, že něco není v pořádku. Po návštěvě veteriny budete mít jistotu, že za to mohou jen špatné hygienické návyky.