7 překvapivých faktů, které jste možná o kočkách nevěděli

Pavla Gabrhelíková

Každé zvíře má svoje specifické vlastnosti. Velbloud má v hrbu zásoby tekutin, sloni se bojí myší a žraloci mají dva penisy. Ale víte všechno o živočišném druhu, který s vámi sdílí byt?

  1. Hrubý jazyk. Částečně je to proto, aby malou tlamičkou nabraly co nejvíce vody nebo snáz oddělily poslední kousek masa od kosti. Především ale z toho důvodu, že potřebují ze své srsti odstranit nečistoty a kousky mrtvé kůže.
  2. Dokážou dopadnout na všechny čtyři. Kočky mají fascinující schopnost, která jim umožňuje orientovat se v prostoru i během pádu z větší výšky. Musí to být ale minimálně tři metry. Proto některé kočky v pohodě přežijí pád i ze sedmého patra. Stačí, aby jim na zemi nic nestálo v cestě.
  3. Spí asi 16 hodin denně. Být masozřavec je těžká práce. Po lovu musejí kočky trávit a odpočívat, aby měly dost sil na další lov. Naši miláčci už nemusejí lovit, ale potřeba dlouhého nabírání sil jim zůstala.
  4. Mají vousky na bradě, tvářích, očních víčcích i předních nohách. Ty fungují jako dotykové receptory. Dokáží díky nim rozpoznat na čem stojí, kam se vlezou i vnímat vibrace. Bez nich by byly v prostoru dezorientované.
  5. Ledviny. K dokonalému přehledu o kočičím zdraví stačí zjistit stav jejich ledvin. Veterinář z nich hned pozná, jestli je kočka v pořádku nebo je zle.
  6. Neuvěřitelně dokonalé oči. Čočka se jim dokáže rozšířit a zase zmenšit tak moc a tak rychle, že jsou schopny velmi dobře vidět v různých úrovních světla. Jejich schopnost vidění v přítmí a šeru je perfektní.
  7. Čichají ústy. Vomeronasální orgán, nazývaný taky Jacobsonův, se nachází mezi tvrdým patrem a nosní přepážkou. Jeho prostřednictvím analyzují feromony, což je pro ně důležitý způsob komunikace. Proto se kočky při bližším zkoumání divně šklebí a mají otevřenou tlamu.