7 příběhů žen, které otrávily svého manžela

Lucie Bryndová

Spisovatelka Agatha Christie ve svém prvním románu Záhada na zámku Styles hovoří o jedu jako o ženské zbrani. Toto tvrzení je nejen pravdivé, ale také logické. Z biologického hlediska je pro ženy obtížné muže fyzicky přemoci, a proto, že se již z historického hlediska ženy častěji pohybovaly v kuchyni a měly přístup k jídlu, byla to mnohdy jediná možnost, jak se násilného nebo zkrátka nepohodlného manžela zbavit. Přinášíme vám sedm příběhů skutečných žen, které takovou vraždu spáchaly.

  1. Mary Ann Cotton. S trávením pomocí arsenu začala v roce 1852. A u jediného manžela nezůstalo. Zavraždila hned tři. Kromě nich i svou matku, osm vlastních dětí, sedm nevlastních a svého přítele. Nakonec byla usvědčena pouze z vraždy jednoho svého nevlastního syna a oběšena. Proč to všechno dělala? Z touhy po majetku. Ten svým obětem vzala a vybrala jejich pojistky.
  2. Amy Archer-Gilligan. Byla majitelkou pečovatelského domu v Connecticutu. Záhy poté, co ji uvedly desítky jejích svěřenců v závěti, všichni záhadným způsobem zemřeli. Mezi lety 1911 až 1916 to bylo neuvěřitelných osmačtyřicet lidí, což vzbudilo podezření, že něco není v tomto domě v pořádku. Mezi nimi to bylo i pět jejích manželů, na jejichž smrti vydělala díky vysoké pojistce. A jak zemřeli? Stejně jako v případě Mary Ann Cotton, Amy je otrávila arsenem.
  3. Lydia Sherman. Tato vražedkyně řádila na konci osmnáctého století. Na krku měla vraždu svých tří manželů i šesti dětí. Posledního z manželů otrávila jedem na krysy, který mu přimíchala do horké čokolády. Zemřela ve vězení na rakovinu v květnu 1878.
  4. Stacey Castor. V roce 2005 donutila svého manžela, aby vypil nemrznoucí směs. Byl to už druhý manžel, kterého tímto způsobem zabila. Pohřbila ho hned vedle svého prvního muže a policii řekla, že si myslí, že spáchal sebevraždu. O dva roky později kontaktovala svou dceru Ashley, aby společně nad manželovou smrtí truchlily. Do pití jí pak přidala několik pilulek, díky kterým upadla do kómatu. Stacey pak napsala za svou dceru dopis, ve kterém se Ashley k vraždě přiznává. Policie ale její podvrh prokoukla a Stacey usvědčili z pokusu o vraždu své dcery.
  5. Nannie Doss. Chorobně žárlivá Nannie Doss otrávila během let 1920-1954 čtyři ze svých pěti manželů jen proto, že si myslela, že ji podvádějí. Pokud zjistila, že tomu tak nebylo, vysvětlila si to tím, že to přece jen ale plánují. Kromě nich otrávila také dvě ze svých sester, jejich dvě děti, matku, vnuka i synovce. Byl jí udělen doživotní trest, po roce ve vězení zemřela.
  6. Jacqueline Patrick. Na Štědrý den v roce 2013 se rozhodla, že se zbaví svého manžela nemrznoucí směsí. A nebyla v tom sama. Podporu měla ve své dceři. Poté, co směs manžel vypil, upadl do kómatu. Což je rozzuřilo, protože doufaly, že zemře. Chtěly vraždu dokonat, a to přímo před zraky záchranářů, kteří právě přijeli. Obě byly zatčeny. Hájily se tím, že šlo o sebevraždu, ale to jim nečekaně neprošlo.
  7. Lana Sue Clayton. Přestože nebyla Lana formálně odsouzena za vraždu, údajně se policii v Jižní Karolíně přiznala, že svého manžela zavraždila, a to tak, že mu během tří hodin postupně přidávala do vody kapky tetrahydrozolinu. Vraždu spáchala v červenci 2018. Původně řekla svým příbuzným, že se zřítil ze schodů, ale pitva ukázala, že to bylo jinak.