7 rad, jak odhalit lháře a nastartovat svůj vnitřní detektor lži: Úsměv napoví…

Redakce

Kdybyste si mohli vybrat superschopnost, jaká by to byla? Chtěli byste umět létat, být neviditelný nebo třeba rozpoznat každou lež? A co když se vám poslední přání může docela snadno splnit? Chce to jen vědět, co sledovat. A samozřejmě trochu tréninku. Jak poznat lež na sto honů?

  1. Chybějící logika

Někdy se lhář zamotá do sítě vlastních výmyslů a usvědčí se nelogickou konstrukcí. Až vám nový objev na rande bude vykládat, že studoval práva, ale pak toho nechal, protože ho vyhodili od maturity, zbystřete. Ne vždy je lež tak snadno viditelná, ale při troše soustředění můžete narazit na něco, co nesedí, a šikovným dotazem lháře usvědčit.

  1. Nečekaná otázka

Jen málo profíků dokáže prášit bez zaváhání a nenechat se nachytat. Máte-li podezření, že vám někdo věší bulíky na nos, předstírejte, že mu věříte, a v nečekanou chvíli vyrukujte se snadno ověřitelnou otázkou. Někdo vám například tvrdí, že celý večer seděl doma a koukal na televizi. Zeptejte se, co dávali, a jak film dopadl. Na samotné odpovědi tolik nezáleží, spíš si počkejte na reakci a styl odpovědi – nervozita a váhání může lháře usvědčit.

  1. Úsměv napoví

Málokdo dokáže věrohodně zfalšovat upřímný úsměv. Nepravý smích se buď ozve v nesprávnou chvíli, je příliš křečovitý, trvá příliš dlouho, nebo je smíšený s jinými emocemi, například vztekem. Upřímný smích a úsměv rozzáří celý obličej a objeví se i v očích.

  1. Usvědčující gesta

Odborníci si nejsou jistí, čím je to způsobeno, ale zdá se, že všichni máme v sobě zakódovaná určitá gesta, která podvědomě provádíme, když se snažíme někomu něco nabulíkovat. Mezi klasické pohyby patří sahání na nos nebo mnutí oka.

  1. Detaily poradí

Když vám někdo vypráví příběh, který zní podezřele, doptávejte se ho neustále na detaily. Většina lidí není schopná vymýšlet si z fleku na místě, takže se do lži zamotá. Naproti tomu, když někdo uvádí iniciativně přehnané množství detailů, může to také být příznakem lži, které se lhář snaží dodat na věrohodnosti.

  1. Věřte intuici

Lhaní se projevuje mnoha nenápadnými detaily, které jsou cvičení odborníci schopni sledovat. I když si to přímo neuvědomíte, váš mozek pozná, že něco není v pořádku. Zaregistruje drobné změny mimiky, vyšší hlas a tisíc dalších drobností a vyšle signál – tohle je lež.

  1. Prověřujte, ale důvěřujte

Dejte si pozor, aby vaše podezření nezatemnilo váš zdravý rozum a nevyhrála paranoia. Poslouchejte své instinkty, ale pamatujte si, že v partnerských, rodinných i přátelských vztazích je důležitá důvěra. Budete-li jako dráb číhat na každý náznak lži, vašim vztahům to jistojistě ublíží.

14 méně zřejmých benefitů čumění na porno: Přispíváte k upevnění demokracie

9 + 1 druh zvuků, které jsou známkou dobrého sexu