7 ranních rituálů, které vám zlepší den

Eva Vogelová

Nevstává se vám ráno z postele příliš dobře? Pociťujete stres už ve chvíli, kdy otevřete oči? To se může změnit, pokud budete provádět každé ráno alespoň některé z následujících rituálů.

  1. Vstaňte trochu dříve

Možná ranní vstávání není zrovna váš šálek čaje. Nevstáváte ani o pět minut dřív, protože se vám vůbec nechce. Máte natočených několik budíků, ale zvednete se stejně až na ten poslední a uvědomíte si, že je už poměrně pozdě. Začnete rychle spěchat, abyste nepřišli do práce či školy pozdě. Tento přístup člověka dokáže vystresovat a znepříjemnit mu minimálně část dne. Mohli byste vyzkoušet vstávat dříve, než je skutečně nutné. Váš den se začne rozjíždět v pomalejším tempu a nebudete tolik ve stresu. Stačí, když začnete usínat dříve, abyste vyrovnali spánkový dluh a nebyli unavení.

  1. Vypijte velkou sklenici vody

Pokud po probuzení vypijete velkou sklenici vody, nastartujete si tím metabolismus a vaše tělo bude snadněji vylučovat toxiny z těla. Položte si ji vedle postele, abyste na ni nezapomněli a vypili ji hned poté, co otevřete oči.

  1. Zacvičte si

Není potřeba, abyste se nějak mučili. Stačí, když se pomalu dostanete z postele a protáhnete se. Určete si několik cviků, které budete provádět každé ráno po probuzení. Nemusíte jich dělat moc, pokud nejste zrovna nadšení cvičenci. Stačí třeba jen několik dřepů, abyste protáhli tělo. Trochu vás to nastartuje.

  1. Dejte si rychlou sprchu

Pokud máte potíže se vstáváním, vlažná až studená sprcha vás spolehlivě probere. Nejlepší by bylo, kdybyste si ji dali hned poté, co uděláte několik cviků. Možná to pro vás zpočátku bude trochu šok, pokud ale tento ranní rituál budete praktikovat pravidelně, tělo si na něj zvykne. Časem možná pocítíte i mírný příval energie.

  1. Nezapomínejte na snídani

Možná si namísto snídaně dáváte kávu. Pochopitelně se jí nebudete chtít vzdát, ačkoliv by to bylo ideální. Mohli byste k ní však i něco sníst. Pokud nemáte dopoledne dostatek energie, může to být způsobené právě tím, že nesnídáte, ale rovnou obědváte. Tělo po spánku potřebuje nakopnout. Pomůžete mu, když si dáte vitaminovou bombu. Pokud nemáte rádi ovoce, zkuste sníst alespoň cereálie nebo celozrnné pečivo. Vaše tělo vám bude vděčné za to, že se nasnídáte.

  1. Nikoho nekontaktujte

Není potřeba, abyste si začali kontrolovat emaily ještě předtím, než dorazíte do práce či školy. Dopřejte si klidné ráno bez každodenního stresu. Nejlepší by bylo, kdybyste se po probuzení žádným způsobem nespojovali se světem, abyste měli čistou hlavu. Platí to i pro sociální sítě. Nezahlcujte se hned ráno tím, co nového se událo. Dopřejte si pro sebe klid, který vám pomůže se vypořádat s následujícím každodenním stresem.

  1. Připravte si něco, na co se budete každý den těšit

Možná se do své práce či školy zrovna moc netěšíte a probouzíte se kvůli tomu frustrovaní. Každé ráno, nejlépe u snídaně, si něco na odpoledne či večer naplánujte. Koupíte si nové oblečení, upečete buchtu nebo se podíváte na svůj oblíbený film. Když vám v práci či ve škole nebude moc dobře, myslete na to, že vás na konci dnešního čeká něco, co máte rádi. Povinnosti se pro vás poté stanou o něco snesitelnějšími a rána spokojenějšími.