7 silných feministických momentů z Hry o trůny

Eva Vogelová

Na počátku seriálu Hra o trůny vládli ve velké většině pánové. Postupně se do ní začaly montovat i ženy. Nyní tam mají některé z nich větší slovo muži. Osvěžte si několik momentů, během kterých se dámy dostávaly do popředí.

Cersei usedla na trůn

Poté, co si královnin syn Tommen Baratheon dobrovolně vzal život, usedla Cersei na trůn. To byl přelomový okamžik, protože předtím na něm seděli hlavně muži. Královna je skvělá intrikánka, která díky svému důvtipu dokáže vést trůn. Zatím se zvládá v pohodě bránit proti nepřátelům. Uvidíme, jak dlouho jí to vydrží.

Cersei

Sansa Stark nechala zabít Malíčka

Sansa konečně vyrostla z malé naivní holčičky v rozumnou dámu. Bohužel předtím, chudák, musela zažít několik hrůz, které by vydržel málokdo. Díky tomu však dospěla ve vyrovnanou ženu. Předtím, než Jon Snow odjel na nějakou chvíli z hradu, přenechal jí ho, aby se o něj postarala. Musíme přiznat, že jí to jde velmi dobře. Spojila se se svojí sestrou Aryou a přišla na zradu Malíčku. Bez milosti ho odsoudila k smrti. Je to šikovná mladá dáma!

Sansa

Lyanna Mormont přesvědčila Jona Snowa, že se do boje proti Bílým chodcům musí zapojit i ženy

Lyanna je kapitola sama o sobě. Vždy, když mluví, všichni raději mlčí. Má zhruba jedenáct let, ale bojí se jí i vycvičení muži. Projevuje se na veřejnosti tak silně, že každému se z ní ježí chlupy. Při debatě o Bílých chodcích navrhla, aby se do boje přidaly i ženy. Má v plánu je na to vycvičit. Jon Snow raději neměl žádné námitky.

Jon Snow

Brienne z Tarthu se odmítá chovat žensky

Celá existence Brienne dokazuje, že ve Hře o trůny je spousta feminismu. Ve světě ovládaném muži se vysoká blondýnka v mladém věku oddala službě. Stal se z ní rytíř. Odmítá patriarchální společnost a ženské šaty. Chodí neustále ve zbroji. Chová se spíše jako muž. Nechybí jí vlastnosti jako věrnost, laskavost, houževnatost ani čest. Stala se skvělou výjimkou v celém seriálu. Arya se se svojí bojovností Brienne trochu přibližuje. Jen tak dál, holky!

Brienne

Arya Stark řekla svému otci, že nechce být žádná lady na velké hradě

Když byla Arya malá, působila velmi roztomile. Už ve svém raném věku však věděla, že se nechce stát paní hradu, ale velkou bojovnicí. Mladá dívka nám dokázala, že si umí stát za svým. Ve světě, kde vládne hlavně mužská síla, zvládla dostát svému slibu. Navštívila Braavos, kde přežila slepotu i ženu, která ji neustále pronásledovala a chtěli zabít. Nakonec to dobře dopadlo. Arya se naučila bojovat lépe než někteří muži. Super!

Arya

Daenerys Targaryen se postavila svému bratru Viserysovi

Na počátku seriálu Hra o trůny byla Dany poměrně tichá a plachá dívka. Jednoho dne si řekla, že už toho bylo dost. Čelem se postavila svému bratrovi a sebevědomě mu řekla, že už nebude tolerovat jeho fyzické a emocionální zneužívání. Tímhle udělala první krok k tomu, aby mohla začít bojovat o královskou korunu.

Daenerys

Princezna Shireen učila Gilly číst

Dcera Stannise Baratheona byla opravdu hodná duše. Učila číst mladou maminku Gilly. Ta pocházela z velmi chudé rodiny, kde její otec znásilňoval všechny dcery včetně jí. Narozené kluky pak dával Bílým chodcům. V té době Gilly nebyla hodna toho, aby se vůbec kdy učila číst, princezna jí to však chtěla dopřát. Předtím než Shireen otec nechal upálit, učila číst i Davose.

Davos a Shireen