7 skrytých souvislostí z Harryho Pottera, které dokazují, že J. K. Rowling je génius

ahu

Harry Potter je geniální knižní série. Kromě toho, že s ní mnoho z nás vyrůstalo a dodnes máme v hlavě mnoho mouder, která nám příběh brýlatého čaroděje předal, je při bližším zkoumání poznat, jak dobře to celé měla J. K. Rowling vymyšlené. Následující drobnosti chytře propojují jednotlivé díly, ale vy jste si jich možná ani nevšimli.

 1. Symbolika zlatonky 
  Když Harry stiskne zlatonku, kterou mu odkázal Brumbál, objeví se na ní nápis „Otevírám se na konci“. V příběhu to znamená, že se Harrymu otevře v momentě, kdy je připraven jít na smrt. Má to ale ještě jiný význam – bitva o Bradavice v posledním díle série se odehrála v roce 1998, což je zároveň rok, kdy vyšel díl první. Takže se vlastně celý ten příběh „otevírá na konci“.
 2. Bláznivá, ale přesná Sybila Trelawney
  Ve třetím díle hádá jasnovidka a profesorka Trelawney, že se Harry narodil v zimě. To nesedí, Harry se totiž narodil v červenci. Jenže – jak se dozvíme v závěru série – mladý Potter je nechtěně vytvořeným viteálem, jelikož v něm přežívá část Voldemortovy duše. A ten se narodil – hádejte kdy? 31. prosince. Sybila jako senzibilní člověk ten kus Toma Raddlea vycítila, a tak si vlastně „tipla“ správně.
 3. Klub ničitelů viteálů
  Dobrá, tohle možná není propojení mezi jednotlivými díly, ale i tak je to zajímavé. Všimli jste si, že každý viteál zničila nějaká jiná postava? Raddleův deník zlikvidoval Harry, Gauntův prsten Brumbál, Zmijozelův medajlonek Ron, pohár Helgy z Mrzimoru Hermiona, diadém Heleny z Havraspáru Crabbe, viteál uvnitř Harryho sám Voldemort a Naginiho zabil Neville.
 4. Bouchači Weasleyové
  Hned v první knize stojí, že Fred a George Weasleyovi byli potrestáni za to, že házeli ledové koule na turban profesora Quirrella. Pod ním se schovávala tvář lorda Voldemorta, takže ten vlastně od dvojčat dostal pěknou nakládačku.
 5. Nešťastná třináctka
  Ve Vězni z Azkabanu profesrka Trelawney nechce sedět u stolu o třinácti lidech, protože ten, který se zvedne jako první, také první zemře. Ve Fénixově řádu je to pak Sirius, kdo se první zvedne od stolu se třinácti osobami, v sedmém se jako první od stolu pro třináct v Doupěti zvedne Lupin. Jak to s nimi dopadlo, to všichni víme…
 6. Víc než přátelé
  Když se Harry v šestém díle noří do Brumbálových vzpomínek, slyší ho v hospodě U Prasečí hlavy říkat, že „se dlouhá léta přátelí s barmanem“. Jak zjistíme o díl později, zdejším výčepním je Aberforth, Brumbálův bratr.
 7. Oko, do duše okno
  Ve filmu je to sice jinak, v knize jsou ale Voldemortovy oči popisovány jako „zvířecí a rudé“. Harry je má zase zelené, po matce. Když na sebe pálí kletby, ta z Voldemortovy hůlky má vždy zelenou barvu, zatímco ta Harryho červenou. Náhoda? Nemyslíme si!
Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – trailer