7 symptomů, podle kterých poznáte, že se o vás pokouší opravdová deprese

Eva Vogelová

Deprese se řadí mezi vážné psychické poruchy. Nemáme teď na mysli obyčejnou depku, což je krátkodobá špatná nálada, ale opravdovou depresi, která může člověka dohnat až k sebevraždě. Podle několika následujících signálů můžete rozpoznat ještě za včas, že tato vážná nemoc obtěžuje i vás.

  1. Nespavost

Nemůžete v poslední době spát? Možná je to kvůli strachům a úzkostem. Nejspíš vás něco dlouhodobě trápí a před spaním si to uvědomujete nejvíce. Zvládnete nakonec usnout, ale budíte se brzy ráno a už nezaberete? To je jeden z klíčových náznaků, že se o vás pokouší deprese. Nejspíš váš život momentálně postrádá smysl a vy ho ani nehodláte hledat.

  1. Velké změny nálad

Cítíte v poslední době velké emoční změny? Ráno pláčete jako želvy a odpoledne se zase smějete na celé kolo? Máte pocit, že jste jako na horské dráze, jednou dole a za chvíli zase nahoře? Možná byste mohli začít přemýšlet nad svým životem. Neustrňte ve stereotypu, ale snažte se o změnu. Pravděpodobně se o vás pokouší deprese a je potřeba, abyste ji zahnali.

  1. Osamění

Člověk, který prožívá depresi, se cítí, jako by byl na světě sám. Někdo, kdo tenhle stav nezažil, sotva porozumí. On o to však ani nemá moc velký zájem. Většina jedinců s depresí se distancuje od svého okolí, protože cítí, že by mu s tím stejně nikdo nepomohl. Všimli jste si v poslední době, že se čím dál více vzdalujete od lidí a prožíváte silné pocity osamění? Neradi bychom vás strašili, ale tohle dělají ti, kteří pomalu upadají do deprese.

  1. Nezájem

Přestáváte mít postupně o všechno zájem a nic vás nebaví? Lidé, kteří si prochází depresí, se přestávají zajímat o sex, přátele, rodinu, koníčky a dokonce i práci. Nevidí v ničem smysl, nevidí jediný důvod, proč se těmito věcmi zaobírat. Svůj život nežijí, nýbrž jen tak přežívají. Vnímáte tyto věci podobně už dlouho dobu? Možná byste mohli vyhledat odbornou pomoc, protože deprese je závažná porucha psychiky a může vás svojí silou dostat až na samotné dno. Nepodceňujte svůj stav.

  1. Chronická únava

Spíte alespoň devět hodin denně, pijete každé ráno kafe, dlouhodobě cvičíte, ale jste neustále unavení? I přesto všechno byste si ještě dali po obědě na několik hodin šlofíka? Tady je něco špatně. Pokud nemáte poruchu imunity nebo nějakou nemoc, která způsobuje takovou únavou, nejspíš za to může psychika. Únava je spojená s tím, že vás nic nebaví, jste ze všeho znechucení a vůbec z ničeho se neradujete. Tento stav člověka může hodně psychicky vyčerpat.

  1. Závislost

Závislost na návykových látkách nebo na sociálních sítích má stejný účel – vyhnout se každodenním starostem. Závislí lidé, ať už na čemkoliv, se snaží uniknout realitě, protože ta pro ně mnohdy představuje velké utrpení. Svět není pro nikoho růžový, mnohdy je jednoduší utéct do virtuální reality nebo do světa drog. Za ty se nepovažuje jen kokain a pervitin, ale i alkohol. Mnoho lidí s depresí se často opíjí, protože se tak cítí lépe.

  1. Myšlenky na sebevraždu

Cítíte se už tak na dně, že přemýšlíte o ukončení života? V tom případě na nic nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc. Lidé, kteří jsou psychicky zdraví, nepřemýšlejí o sebevraždě. Jde o jeden z výrazných znaků deprese. Není to s ní lehké, ale dá se s pomocí ostatních lidí překonat. Z tohoto důvodu není třeba se uchylovat k ukončení života vlastní rukou.