7 tajemství filmařů, o kterých se musíte dozvědět

Eva Vogelová

Natáčení filmu je umění, chce to velkou trpělivost, píli a k tomu dobrou techniku. Zajímá vás, jak se natáčejí snímky a jaké triky během toho filmaři používají? Filmový štáb tyto informace občas zatlouká, ale stejně se některé z nich dostanou ven.

  1. Hluk

Zvuky dotvářejí atmosféru ve filmech, a proto jsou velmi důležité. Filmový štáb občas musí udělat zvuk s něčím, co má právě po ruce. Legrační je, že v hororech slyšíte zvuky, které vás děsí, ale přitom pocházejí z věcí, do kterých byste to vážně neřekli. Například když chtějí filmaři napodobit zvuk praskání kostí, zlomí mrkev.

  1. Děti v hororech

Filmaři dětem vůbec neříkají, že hrají v hororech. Dělají, že jde o nevinnou hru. Požádají je o běh s panenkou nebo o hovor s hercem. Strašidelné zvuky a další efekty se dodělávají až pak.

  1. Zmenšené modely

Dnešní doba s sebou přináší nové technické vymoženosti. Některé snímky se z velké části tvoří díky technologiím. Zmenšené modely měst, budov nebo přírody filmaři však používají neustále.

  1. Nahé scény

Scény, kdy na sobě herci nemají oblečení a předstírají sex, se točí většinou úplně nakonec. A to z jednoduchého důvodu, i zkušení herci jsou totiž z takových natáčecích dní nervózní. Když se odhalená scéna točí až na konci, protagonisti mají čas na to, aby se navzájem více poznali a poté se před sebou méně styděli. Erotické záběry se nejdříve zkouší nanečisto v oblečení. Když přijde na věc, ztlumí se osvětlení a většina technických pracovníků odejde, aby na place bylo co nejméně lidí.

  1. Rozšířené verze

Spousta filmů má rozšířené verze. Režiséři z nich vybírají ten nejlepší materiál. Snímky se většinou velmi zkracují, protože by byly moc dlouhé pro klasické publikum. Delší verze ale umožňují fanouškům sdílet celou vizi režiséra. Pán prstenů je s rozšířenou verzí ve skutečnosti o tři hodiny delší. Za to jsou nepochybně vděční skalní fanoušci. Titanic má také rozšířenou verzi i alternativní konec, na který se můžete podívat ve videu.

  1. Zrcadla

Někdy je potřeba natočit scénu v zrcadle, jenže to není jen tak. Když chce mít režisér natočený odraz herce v zrcadle, musí to vyřešit tak, aby v něm nebyla vidět i kamera. Kameraman tedy musí vyzkoušet různé úhly, než zjistí, v jakém případě se neodráží v zrcadle.

  1. Kostýmy

Víte, co mají společného Piráti z Karibiku a Hunger Games? Kostýmy. Dokonce i hollywoodští herci nosí kostýmy z druhé ruky. Kostýmní návrháři mají těžkou práci, vytvořit kostýmy pro film není jednoduché. A tak se občas jen nějaké starší kostýmy předělají…