7 tipů, jak si náležitě užít vysněnou dovolenou

Eva Vogelová

Celý rok se těšíte na dovolenou, ale pak se téměř vždy něco pokazí. Máme pro vás několik tipů, jak si ji užít, i když se dostaví potíže.

  1. Zapomeňte na stres. Začátek dovolené způsobuje stres téměř všem. Bojíte se, že zapomenete doma něco důležitého. Máte strach, že dlouhá cesta nedopadne dobře, uletí vám letadlo nebo někam sami netrefíte. Snažte se tento stres zahnat, protože vám bude kazit dobrý pocit z dovolené. Strachu můžete předejít tím, že si uděláte seznam. Sepíšete všechny věci, které si s sebou chcete vzít. Nejezděte na letiště na poslední chvíli, dejte si velkou časovou rezervu. Trochu vás to uklidní. Pokud jste z cestování hodně nervní, přibalte si lék na uklidnění, ale vezměte si ho jen v krajní situaci. Uklidní vás už jen to, že ho budete mít v kapse.
  1. Vezměte si knížku a vypněte mobil. Konečně máte možnost se začíst do nějaké knížky a nemusíte se vymlouvat, že  na to nemáte čas. Budete ležet celý den na pláži a půlku knihy s klidem přelouskáte. Číst můžete na dovolené prakticky kdekoliv. Cesta a terasa jsou k tomu vhodnými místy. Po celou dovolenou zapomeňte na telefon. Vypněte všechny sociální sítě. Můžete se fotit, ale ignorujte Instagram. Používejte mobil jen v opravdové nouzi a případně jako navigaci. Možná vám z toho chvíli bude nepříjemně, ale uvidíte, že za pár dní se díky tomu budete cítit uvolněně. Když odpočinek, tak se vším všudy!
  1. Každý den běhejte za rozbřesku. Nebuďte líní, vstaňte za svítání, nazujte boty na běhání a jděte na to. Nemusí z vás být hned závodníci, stačí, když budete běhat pomalu a užívat si východ slunce. Možná tomu nebudete věřit, ale nabije vás to pozitivní energií. Doporučujeme opakovat to na dovolené každý den. Možná se vám běhání za rozbřesku zalíbí natolik, že to budete chtít praktikovat i doma.
  1. Zajímejte se o tamní kulturu. Nasajte kulturu dané země a vaše starosti odplynou. Pokud budete aktivně poznávat památky, navštívíte festivaly, restaurace, hospody a další místa, přestanete myslet na sebe, svůj život v ČR a případně potíže s cestováním. Díky tomu si dovolenou pořádně užijete.
  1. Seznamujte se s místními lidmi. Nebojte se navazovat kontakty s tamními lidmi. Procvičíte si cizí jazyk a užijete si s nimi zábavu. Nepochybně vám dají tipy, kam se v okolí vydat na nezapomenutelná místa, na která nechodí turisti.
  1. Nezapomeňte ochutnávat tamní delikatesy. Dovolenou si užijete jedině tehdy, když budete mít plný žaludek. Nešetřete na jídle, nejezte polévky z pytlíku a raději si dejte pořádně do nosu, ať máte na co vzpomínat. K tomu samozřejmě patří i dobré pití. Ochutnejte místní alkoholické nápoje, možná se budete sice trochu motat, ale budete se cítit nádherně.
  1. Po dovolené si vezměte dva dny volna a nic nedělejte. Po skončení dovolené nechoďte do práce hned, ale odpočiňte si. Vstřebejte nově nabyté zážitky.