7 typů lásky podle starých Řeků: Každý z nich jste jistě zažili i vy

Pavla Gabrhelíková

O lásce se točí filmy, je v každé písničce a na kdejakém obraze. Ale víte o ní vůbec něco? Už staří Řekové rozlišovali sedm typů lásky. Znáte je všechny?

  1. Eros: Tělesná láska. Eros byl řecký bůh lásky a sexuálních tužeb. Bez varování střílel zlaté šípy do srdcí smrtelníků i bohů. Byl velmi obávaný, protože už tehdy všichni věděli, že láska způsobuje nejvíc problémů. Eros je typický pro začátky vztahu, které jsou především o fyzické přitažlivosti.
  2. Philia: Platonická láska. Upřímná platonická láska k příteli nebo někomu z rodiny byla v Řecku považovaná za mnohem cennější než výše zmíněný typ. Je totiž založená na emočním spojení a ne na reprodukci. Lásku typu Philia zažívají přátelé, kteří mají stejné hodnoty, naprosto si důvěřují a hluboce si rozumí.
  3. Ludus: Hravá láska. Říká se: „Co se škádlívá, to se rádo mívá.“ A to taky odpovídá lásce typu Ludus. Je to nevinná láska plná pošťuchování, her a dětského smíchu. Ludosova láska je ideální pro ty, kteří se nechtějí vázat a chtějí pouze špásovat.
  4. Pragma: Dlouhodobá láska. Pragma je považována za skutečně osudový svazek, který trvá už velmi dlouho a je plný porozumění, kompromisů a tolerance. Není tak potrhlá jako prvotní zamilovanost a má v sobě něco z platonické lásky. Partneři se velmi dobře znají, a přesto se milují. Zeptejte se na ni svých prarodičů.
  5. Agape: Duševní láska. Agape je druh nesobecké lásky k lidstvu. Je bezpodmínečná, soucitná a nečeká nic nazpátek. Většinou je typická pro zakladatele charit. Ale objevuje se i u jednotlivců. Může to být člověk, který pro vás dělá vše, na co si vzpomenete, a přitom nechce nic nazpět.
  6. Philautia: Sebeláska. Nemáme na mysli sobectví, které touží po majetku, moci a slávě, ale zdravý druh lásky k sobě samotnému. Philautia je nezbytná pro fungování všech jmenovaných lásek, protože teprve když jsme schopni docenit vlastní hodnotu, můžeme se těšit z toho, co nám nabízejí ostatní. Je typická pro partnery, kteří se dokážou milovat, i když každý pracuje na jiném konci světa.
  7. Storge: Láska k dítěti. To je láska, kterou bychom měli znát všichni od rodičů. Storge dodává pocit bezpečí, přijetí, odpuštění a vždy čeká s otevřenou náročí. V životě ji můžeme poznat nejenom od rodičů, ale i od velmi dobrých přátel. Je pro ni důležité hluboké emocionální spojení, soucit a empatie.