7 věcí, které byste rozhodně neměli dělat na dovolené v Japonsku

Paga

Japonská kultura se od té naší evropské dost liší. Abyste nebyli za úplné vetřelce, mrkněte, čemu se tam vyvarovat.

  1. Žádná dýška. Zaměstnanci barů, hotelů, taxi služeb ani barů nečekají, že od vás dostanou dýško, a pokud se jim ho pokusíte dát, odmítnou. Přesto se dočkáte perfektního servisu. Japonci nemají pocit, že dostávají špatně zaplaceno a brát si od někoho peníze navíc je proti jejich filozofii.
  2. Nejezte za pochodu. My nemáme problém s tím nacpat do sebe po cestě z práce na schůzku čtvrtku pizzy nebo cheesburger. V Japonsku se to ale nedělá. I když jsou na každém kroku automaty s občerstvením, nikdo tu za pochodu nejí. Dokonce i když si koupí vodu, stoupnou si nebo si sednou vedle automatu a tam ji vypijí. Teprve pak pokračují v cestě.
  3. Přemýšlejte o své obuvi. Když půjdete k někomu na návštěvu nebo budete chtít navštívit některou z památek, mějte připravené čisté, uzavřené pantofle. Pokud je mít nebudete, nějaké dostanete. V Japonsku se prostě v botech nebo bosky dovnitř nechodí.
  4. Toaletní pantofle. Pravděpodobně dostanete speciální papučky i na WC. To kvůli čistotě. Otázka je, kdo je měl na nohou před vámi. Takže před návštěvou v Japonsku přibalte dvoje pečlivě označené páry pantoflí – jedny na chození po bytě a památkách, druhé na návštěvu záchodu.
  5. S hůlkami neváhejte. Podle japonské tradice byste neměli váhat při vybírání si jídla, je to neslušné. Taky byste neměli pokládat hůlky na misku nebo se snažit z hůlek odstranit třísky. Taky nestavte hůlky do typicky ulepkané rýže, to totiž Japonci dělají na pohřbu, aby si dal i nebožtík. A neukazujte s nimi na nikoho!
  6. Smrkání je neslušné. Ve většině západních zemí je smrkání neslušné. Japonci to považují za hrubé a nechutné. Dělají to tu jen děti a dospělí, kterým nikdo neřekl, jak se mají chovat.
  7. Zívají jen nevychovanci. Taky se zíváním jsou Japonci na štíru. Nacvičujte si proto před odletem potlačení zívání. Jejich kultura oceňuje vytrvalost. A zívání je jakýmsi náznakem slabosti a neschopnosti udržet pozornost. A nejde jen o zívání. Bezdůvodně otevřená pusa taky není ok.