7 věcí, které vyzkoušejte, pokud se cítíte úplně ztracení

Eva Vogelová

Pociťujete prázdnotu a nevidíte v ničem smysl? Máte pocit, že jste ztracení a nikdo vám nerozumí? Zkuste udělat několik následujících činností, které vám možná pomohou.

  1. Vytvořte si dva seznamy. Napište si seznam věcí, které vás v životě drží nad vodou. Pokud jste jich moc nenašli, přemýšlejte, jaké další věci či činnosti by vás mohly podržet. Vytvořte si ještě jeden seznam. Snažte se přijít na to, proč se cítíte tak příšerně. Možná se budete divit, jaké věci vás napadnou. Pro začátek je důležité si uvědomit, jaké věci či činnosti vás těší a jaké posílají ke dnu.
  1. Vypněte si sociální sítě. Když je vám na nic, sociální sítě vám rozhodně nepomůžou. Bude vám z nich ještě hůř. Většina lidí tam prezentuje jen své úspěchy a radosti. S neúspěchy a strastmi se nepochlubí. Na základě toho si spousta lidí myslí, že všichni lidé okolo mají naplněný život plný radosti. Jde jen o zidealizovanou realitu. Raději se na životy ostatních nedívejte a zaměřte se na ten vlastní.
  1. Inspirujte se. Najděte si čas a hledejte citáty nebo proslovy od inspirativních lidí. Ručně si je napište na papír a poté si je čtěte. Nedělejte to mechanicky, ale snažte se vnímat jejich obsah. Můžete si také najít příběhy lidí, kteří se ze dna dopracovali až k úspěchu. Existuje také spousta inspirativních filmů, které vás mohou nakopnout. Jeden z nich se jmenuje Štěstí na dosah (2006). Nejde v něm pravděpodobně o váš druh problému, ale důležité je poselství, které vám říká, že můžete všechno.
  1. Uvědomte si všechny své úspěchy. Sepište si všechny své úspěchy. Můžou to být úplné maličkosti, třeba kytarové vystoupení nebo recitační soutěž. Nezapomeňte do toho započítat i klasické písemky ve škole, které se vám povedly. Mít dobrý vztah se svými kamarády je také výhra. Jednoduše si vzpomeňte na všechno, co vám udělalo alespoň malou radost. Uvidíte, že se vám podaří vymyslet pořádně dlouhý seznam, který vás potěší.
  1. Jděte spát. Možná si myslíte, že to není moc dobrá rada, ale vážně může pomoci. Pokud se cítíte ztracení, možná byste si měli jít lehnout do postele a spát. Vůbec nevadí, že ještě není večer. Občas se stačí jen kvalitně vyspat a už vám svět nebudete připadat tak černý.
  1. Oslovte lidi, o kterých víte, že mají nebo měli problémy podobného typu. Nezůstávejte na svá trápení sami. Víte o někam, komu bylo delší dobu na nic? Nestyďte se mu ozvat. Bude rád. Navzájem si sdělíte své pocity a povzbudíte se.
  1. Najděte si čas a místo jen pro sebe. Udělejte si kávu či čaj, zabalte se do deky a udělejte si doma pohodlí. Nejlepší by bylo, kdyby vás nikdo nemohl rušit. Nedělejte nic, můžete se maximálně dívat z okna. Nechte všechny myšlenky a emoce jen tak plynout. Staňte se jejich pozorovateli. Nic neřešte. Dovolte si jen být a ničím se nezatěžovat.