7 věcí, které svému psovi NIKDY nedělejte

Pavla Gabrhelíková

Nikdo není dokonalý. A tak se stává, že občas našim miláčkům přišlápneme packu neo podstrčíme lidské jídlo. Ale jsou věci, které byste něměli dělat nikdy, protože vašeho psa mohou připravit o život.

  1. Nenechávejte psa v autě. Zejména v létě. Z auta se rychle stane smrtící pec. V zimě nehrozí přehřátí, ale pes si může ublížit nebo ho může někdo ukrást. Auto prostě není byt, takže pokud máte pochůzky, zařiďte si to tak, aby na vás pes nečekal v autě.
  2. Neuvazujte psa na řetěz. Někteří mají psa na úvaz, to je pravda. Tito psi ale tráví několik hodin denně tréninkem a běháním. Pak sebou jenom plesknou do boudy a spí, řetěz je tam jenom jako pojistka. Ale jestli necháváte psa několik týdnů uvázaného u boudy jenom s miskou vody a granulemi, dopouštíte se týrání zvířat.
  3. Zanedbáváte psí zuby. I psi s těmi nejdražšími granulemi mohou mít problémy se zuby. Nejlepší jsou na to kosti a správné zacházení, když je ještě štěně. Když budete na veterině, poproste veterináře, ať mu zuby zkontroluje. Ze zánětu zubů může dostat zánět čelisti a umřít.
  4. Nebijte ho. Nemluvíme o plácnutí přes zadek, ale o bití. Váš pes vás miluje a nechce vám ublížit, nedělejte mu to taky. Stejně to nikam nevede a k poslušnosti ho tak nepřimějete. U psů funguje jenom pozitivní motivace.
  5. Nemyslete si, že nemá emoce. I psi mohou být v depresi, frustrovaní, šťastní nebo vzrušení. Nemějte jim to za zlé a naučte se s jejich emocemi pracovat.
  6. Nenavštěvujete pravidelně veterináře. I ti nejlepší chovatelé pravidelně navštěvují veterináře. Nepředpokládejte, že když pes žere, chodí čůrat a má pevné bobky, je zdravý. Psi stárnou a neumí mluvit. Jsou věci, které pozná jenom veterinář.
  7. Používáte klec ze špatných důvodů. Klec má být místo, ve kterém se pes cítí v bezpečí. Je to jeho pokojiček, do kterého si lehne, když ho bolí bříško a kde se nerušeně vyspí, když je unavený. Pokud ho tam ale posíláte jenom za trest, bude ji nenávidět. V době vaší nepřítomnosti si pak může vylámat zuby o mříze nebo si způsobit další nepříjemná zranění.