7 způsobů, jak vysvětlit co je úzkost člověku, který ji nikdy nezažil

Eva Vogelová

Čas od času vás přepadne úzkost a nevíte, jak máte ostatním vysvětlit, že jde o vážnou věc? Není to jednoduché, ale pomůžeme vám. Necháte je přečíst několik následujících tvrzení, aby byli více v obraze a dokázali vás lépe pochopit.

  1. Silné úzkosti se dají přirovnat k velkým vlnám. Představte si, že vás neustále stahují pod vodu. Nemůžete zvednout hlavu a doplavat na břeh. Máte zhruba dvě sekundy na nádech a poté vás další vlna strhne pod sebe. Postupně vám dochází dech i síly. Jediné, co v té chvíli můžete dělat, je snažit se udržet naživu a počkat až ty největší vlny přejdou. Chce to velkou vnitřní sílu, vytrvalost a trpělivost.
  2. Představte si, že se vám na hrudi zaseklo opravdu těžké břemeno, se kterým nemůžete pohnout. Snažíte se nadechnout, ale není to snadné, protože vám to stahuje plíce. Ve chvíli, kdy vydechujete, se ta věc zdá ještě mnohem těžší. Nemoct se svobodně nadechnout je šílené, pokud se vám zrovna nechce umírat. Se svým břemenem jste taky v místnosti, která se neustále zmenšuje. Začnete být utlačovaní a nemůžete s tím dělat vůbec nic.
  3. Představte si, že je ve vaší hlavě sto lidí a každý z nich se hlásí o slovo. Vznikne velká bitva o prostor a názor. Vy slyšíte každého z nich. Žádný z nich nemá nic společného, vzniká velký chaos, který se nedá nějakou chvíli nijak utišit.
  4. Jde o stav, během kterého má člověk iracionální myšlenky a nemůže je zastavit. Vytváří si katastrofické scénáře, které nemají reálný podklad. Někdy jsou vážně šílené a člověk se bojí, že z toho přijde o rozum.
  5. Úzkost je vetřelec, který si uzurpuje místo v lidské hlavě. Nejde vidět. Z toho důvodu ho okolí hned nepozná. Člověk, který úzkost pociťuje, ze sebe občas dokáže vymáčknout i úsměv. Ostatní si myslí, že má skvělý život. Nemluví se o tom příjemně, protože se to špatně vysvětluje. Psychická nepohoda se projevuje i na fyzické úrovni. Jedinec s úzkostí se v noci budí zalitý horkým či studeným potem, trpí střevními potíži, třese se, slyší nahlas bít své zrychlené srdce nebo má závratě.
  6. Úzkost se někdy může vystupňovat i do záchvatu paniky, což je úplný extrém. Představte si, že vám někdo drží zbraň u hlavy nebo se vás snaží shodit ze třicátého patra. Při těchto chvílích lidské tělo zaplaví adrenalin. Posbírá veškerou energii a soustředí ji na přežití. Připravuje vás na boj nebo útěk. Pokud tuto energii nevyužijete na záchranu svého života, tělo se začne zcela vymykat kontrole a neposlouchá. Mozek člověka trpícího záchvatem úzkosti si reálně myslí, že je v ohrožení života, i když ve skutečnosti není.
  7. Člověk prožívající úzkost toho přes den moc neudělá. Vnitřní bolest ho paralyzuje natolik, že často může jen sedět na posteli a koukat do zdi. Nejde o lenost, ale o skutečný žal. Když si zlomíte nohu a máte ji v sádře, nemůžete s ní hýbat. Podobně je to u úzkosti. Ta člověku nedovoluje vykonávat moc činností.