8 činností, které by vám mohly pomoci v boji s úzkostmi

Eva Vogelová

Úzkosti člověka dokáží ochromit. Není jednoduché se jich zbavit, ale můžete alespoň eliminovat jejich stupňování. Poradíme vám, jak na to. Následující rady však nemusí zabrat na všechny, protože každý člověk je individuální a může mu pomoci něco jiného.

  1. Napište si seznam svých obav

Když na vás půjde úzkost, napište si věci, ze kterých máte velké obavy. Přečtěte si je a přiznejte si, že se jich bojíte. Pojmenování strachu může vést k tomu, že se vám uleví. Naše strachy totiž většinou potlačujeme, a tak ani nevíme, čeho se konkrétně ve skutečnosti bojíme. Nejistota je pro mnohé velkým strašákem. Může to být bolestné uvědomit si, z čeho máte strach, ale jakmile si to uvědomíte, přijde menší úleva.

  1. Snažte se pravidelně spát

Možná to může znít jako klišé, ale pravidelný režim opravdu pomáhá proti úzkostem a stresu. Nově nabytá energie vám poskytne sílu bojovat další den s případnými úzkostmi. Pokud se člověk dobře vyspí, jeho psychický stav je ráno lepší. Špatný spánek naopak napomáhá k rozvinutí úzkosti. Pokud nemůžete často usnout, zkuste si na polštář kápnout levandulový olej. Můžete si taky k usínání pustit meditativní hudbu. Hlavní je, abyste dvě hodiny před spánkem nedělali žádnou myšlenkově náročnou činnost. Odpočívejte a pomalu se připravujte na spánek.

  1. Vykoupejte se v horké vodě

Pokud ucítíte, že na vás jde úzkost, lehněte si do vany plné horké vody. Pozor! Musí být ale opravdu horká, teplá nestačí. Chvíli v ní setrvejte a uvidíte, že se vaše tělo postupně uvolní. Když nemáte vanu, sedněte si ve sprše na zem a nechte na sebe horkou vodu pouštět ze shora.

  1. Udělejte si radost

Prožívání stresu a úzkostí člověka psychicky velmi vysává. Z toho důvodu byste si měli dělat pravidelně radost. Máte rádi filmy? Zajděte si jednou týdně do kina. Baví vás tenis? Začněte ho hrát pravidelně. Aktivity, které vás baví, odvedou vaši pozornost od negativních myšlenek.

  1. Zhasněte

Světlo nutí člověka více k přemýšlení. Tma ho dokáže zpomalit a trochu zklidnit. Vypněte žárovky, zapalte si svíčky a relaxujte. Pokud však vaše úzkosti přecházejí do záchvatu paniky, nejspíš vám to už nepomůže. Panické ataky by mohla tma spíše ještě zhoršit.

  1. Zapisujte si pozitivní věci

Když zrovna zažijete něco hezkého, zaznamenejte si to, abyste na to nezapomněli. Může jít o úplnou maličkost. Někdo se na vás usmál, pomohl vám do kabátu, složil kompliment nebo pomohl s nějakým úkolem. Nepochybně se vám za krátkou dobu podaří vytvořit poměrně velký seznam pozitivních zážitků. Když vás přepadne úzkost, přečtěte si o tom, co hezkého jste zažili. Odvedete pozornost jiným směrem a můžete si tím navodit dobrou náladu.

  1. Objímejte se

Pokud máte partnera, nezapomeňte se s ním často objímat, pokud ne, dávejte objetí svým přátelům a rodině. A to z jednoduchého důvodu. Objetí totiž pomáhá ve vašem těle uvolňovat oxytocin, který člověku napomáhá cítit lásku a pocity radosti. Pozitivní emoce v některých situacích dokáží úzkost přemoct.

  1. Zabavte se ruční prací

Můžete dělat cokoliv – uklízet domácnost, sekat dříví nebo vyšívat. Odvedete tím svoji pozornost jiným směrem a možná také i svoji úzkost. Podobně to platí i pro sport. Fyzická zátěž může alespoň na chvíli odstranit úzkostné pocity.