8 mýtů o kočkách z útulku. I pak najdete výmluvu, proč neadoptovat?

Pavla Gabrhelíková

Lidé zapomínají na to, že není třeba rozmnožovat svou kočku, protože útulky jsou plné. Proto nekastrují a ani je nenapadne podívat se před pořízením kočičky do místního útulku. Možná vám to po přečtení těchto osmi důvodů nepřijde jako zas tak špatný nápad.

  1. Jsou tam jen starší kočky. Nesmysl. Útulky praskají ve švech i kvůli nalezeným koťatům. A většinou se nenajde jedno, ale celý košík. Pokud chcete kotě a zároveň chcete pomoct nějaké kočičce, zkuste mrknout na obyvatele útulků v okolí.
  2. Zvířata z útulku jsou nemocná nebo utrápená. Některé kočičky jsou plně socializované a mazlivé, protože jim třeba jen umřel majitel nebo je doma už nechtěli kvůli dítěti. Každá nová obyvatelka je nejdřív v karanténě. Teprve až veterinář potvrdí, že je kočka zdravá, je možné ji adoptovat.
  3. Nejsou tu čistokrevné kočky. Není výjimkou, že se za mřížemi octine i britka nebo ragdolka, zachráněné  z bytů nemilosrdných množitelů, kteří si říkají „chovatelé“. Množí oblíbená plemena koček, navzdory zdravotním problémům a nevhodným podmínkám, ve kterých zvířata žijí.
  4. Poplatky jsou moc vysoké. Útulky potřebují mít z čeho fungovat. Většinou jsou závislé na adopčních poplatcích a darech sponzorů nebo fanoušků. Většinou je v ceně, kterou za zvíře útulku zaplatíte, očkování, odčervení, odblešení, kastrace a případná další péče o nemocné zvíře. Víte, jak drahé jsou návštěvy veterináře? Tak si to znovu přepočítejte. Možná vám to dokonce pak přijde málo.
  5. Jsou nečistotné. Čistotnost kočičky se odvíjí především od návyků získaných v novém domově. Pokud jí dáte čistý písek na správné místo a váš byt neokupují vetřelci, před nimiž by ho musela chránit značkováním, nebude mít problém. Kočky z útulku jsou (ne)čistotné jako všechny ostatní kočky.
  6. Jsou špinavé. Jestli se někde kočky válejí mezi svými výkaly a močí, je to u množitelů, od kterých si koupíte vzácné plemeno za pár tisícovek. V útulcích jsou ale opravdoví milovníci zvířat, takže jsou tu zvířata čistá.
  7. Útulky jsou smutným místem. Pokud si připustíte, že si nemůžete domů odnést všechny kočky, tak ano. Ale podívejte se na to jinak: Bez lidí, kteří se o ně starají a snaží se jim zajistit alespoň základní komfort, by byly už mrtvé.
  8. Přijdete, vyberete, adoptujete. Někdy to není tak jednoduché. Lidé mají se zvířaty z útulku často nekalé záměry, proto není výjimkou, že si vás útulek nejdřív pěkně proklepne. V některých případech dokonce posílá kontrolu k vám domů, aby měli jistotu, že jste na soužití s kočkou připravení.