8 nebezpečných psích plemen, která by vám mohla ublížit

Eva Vogelová

Všichni pejskové nemusí být vždy ke všem lidem přítulní a milí. Některá plemena mají ve své povaze zakořeněnou agresivitu. Pokud nad nimi lidé nedrží pevnou ruku a dobře je nevychovají, mohou na někoho i zaútočit. O jaké jde?

  1. Pitbul

Pitbulové jsou loajální ke svým pánům, ale vůči cizím lidem už tak milí nebývají. Rozhodně byste neměli takového psa ničím provokovat, protože by na vás mohl zaútočit. Pitbulové jsou stále nelegálně využíváni k psím zápasům. Jde o velmi bojovnou povahu s ostrými zuby a velkou fyzickou i psychickou odolností. Pokud se dostane do rukou člověka, který nad ním nebude držet pevnou ruku, může být nebezpečný pro něj i okolí.

  1. Rotvajler

Rotvajleři mají robustní postavu a velkou sílu. Když se o něj majitel nebude dostatečně starat, může být agresivní. Má velmi silný stisk a v extrémním případě může člověka i zabít. Pokud je dobře vychován, může sloužit jako bodyguard. Svého pána bude vždy bránit a byl by ochotný za něj položit život. Rotvajler je velmi spolehlivým hlídačem.

  1. Německý ovčák

Němečtí ovčáci jsou bystří, chytří a silní. Podobně jako rotvajleři mají velmi silný stisk. Rozhodně jim nechybí sebevědomí a nebojácnost. Když je jim věnovaná dostatečná péče, jsou velmi poslušní. Mají dobrý čich, což je jeden z důvodů, proč ho využívá policie a jiné bezpečnostní složky k různým zásahům. Nebojí se na povel na někoho zaútočit. Pokud by nebyl dobře vychován, mohl by na zvířata i lidi útočit podle vlastního uvážení.

  1. Kanárská doga

Kanárská doga se dříve využívala pro hlídání hospodářských zvířat, nyní může být nejlepším přítelem člověka. Svého pána si dokáže ohlídat, ale k ostatním lidem a zvířatům je spíš nedůvěřivá. Kanárská doga by se neměla zanedbávat, potřebuje dobrý výcvik, aby se postupem času nestala nezvladatelnou.

  1. Americký buldok

Dříve byl buldok využíván na práci v hospodářství. Ke svému pánovi se chová loajálně, ale občas bývá i tvrdohlavý. Buldok potřebuje pevnou ruku, jinak se může stát agresivním zvířetem.

  1. Dobrman

Dobrman dokáže silně přilnout ke svému pánovi. Dříve byl vyšlechtěn pro obranu. Není příliš vhodný pro rodiny s dětmi, protože když ho někdo hodně dráždí, může na něj i zaútočit. Agresivita tohoto plemena byla využívána v koncentračních táborech.

  1. Německý boxer

Němečtí boxeři byli vždy využívání jako hlídači, jsou totiž ostražití obránci. Rozhodně nepostrádají inteligenci, přátelskost ani oddanost. Nechybí jim ani spousta energie, kterou potřebují nějakým způsobem ze sebe vydat. Pokud mu v mládí není věnována dostatečná péče i výcvik, může být i agresivní a svému okolí nebezpečný. Nemá však vyloženě bojovnou povahu jako předchozí plemena.

  1. Dalmatin

Možná se budete divit, že se dalmatini řadí mezi nebezpečné psy. Pohádka 101 dalmatinů vás možná přesvědčila o tom, že bílí pejsci s černými flíčky jsou ti nejhravější a nejhodnější na světě. Hodní jsou však jen ke svým pánům, kteří je dobře vychovali. K ostatním zvířatům a lidem se už tak přátelsky nechovají. K agresivním psům se řadí z toho důvodu, že by na rozkaz svého pána dokázali klidně na někoho zaútočit.

Článek není dogmatický. Samozřejmě můžete mít hodného dobrmana i pitbulla.