8 nejkrásnějších jeskyní ČR, kam se musíte tohle léto zajet podívat

Lucie Bryndová

Přemýšlíte, kam se zajet během parných dní zchladit? Už vás nebaví ležet u vody? A co takhle vyrazit na výlet do jeskyní? V České republice jich je celá řada a je jedno, jestli jste ze severu, z jihu, západu nebo východu. V každém koutku republiky nějakou pěknou najdete. Nebo se můžete vyrazit podívat i jinam. Tak kam to bude?

  1. Koněpruské jeskyně. Pouhých pět kilometrů od Berouna se nachází nádherná krajina plná dramatických rázů, hlubokých kaňonů a příkrých skalních stěn. V ní se skrývají pod povrchem také Koněpruské jeskyně. Vydejte se prozkoumat ojedinělou výzdobu, takzvané Koněpruské růžice nebo zachovanou tajnou středověkou penězokazeckou dílnu. Návštěvu jeskyní můžete spojit třeba s výletem na nedaleký Karlštejn. Otevírací doba v červenci a v srpnu: 8:00 – 17:00.
  2. Sloupsko-šošůvské jeskyně. Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí najdete na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Tyto dvoupatrové jeskyně byly vytvořeny erozní činností Sloupského potoka. Krásné jeskyně, které se mohou chlubit délkou všech známých chodeb něco málo přes čtyři kilometry, jsou významným nalezištěm koster jeskynní fauny – medvědů, hyen i lvů. Součástí prohlídky je také světoznámá archeologická lokalita – jeskyně Kůlna, kde byly nalezeny části lebky neandrtálského člověka staré asi 45 tisíc let. Otevírací doba: 9:00 – 16:00.
  3. Jeskyně Na Špičáku. K nejstarším, písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě patří jeskyně Na Špičáku. První zmínka pochází až z roku 1430. Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu. Skvělou zprávou pro všechny pohybově handicapované je, že je 220 metrů dlouhá prohlídková trasa bezbariérová. Otevírací doba v červenci a srpnu: 9:00 – 17:00.
  4. Punkevní jeskyně. Jsou jedněmi z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Otevřené jsou celoročně a návštěvníky sem láká zejména podzemní plavba po říčce Punkvě a také legendární pověst, po které získala místní propast Macocha svůj název. Punkevní jeskyně sestávají jak z vodní, tak i suché části. Pokud si budete chtít udělat pořádný rodinný výlet, můžete navštívit v okolí Punkevní jeskyně také jeskyni Kateřinskou, jeskyni Balcarka nebo Sloupsko-šošůvské jeskyně. Otevírací doba je proměnlivá a na plavbu po říčce je nutná rezervace dlouho dopředu.
  5. Javoříčské jeskyně. V Olomouckém kraji, asi deset kilometrů od Litovle, najdete Javoříčské jeskyně, které vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Jeskyně vynikají zejména překrásnou krápníkovou výzdobou, která je jedna z nejbohatších v České republice. Jeskyně byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Otevírací doba v červenci a v srpnu je od 9:00 do 17:00.
  6. Kateřinská jeskyně. Pokud chcete zažít jedinečný zážitek, sledujte bedlivě internet. V Kateřinské jeskyni a několika dalších jeskyních Moravského krasu se totiž konají občas i nádherné koncerty s unikátní atmosférou a akustikou. Vyzkoušet si to můžete také při komentované prohlídce, kdy zcela zhasnou všechna osvětlení a pustí vám nádhernou hudbu. Kateřinská jeskyně sestává ze dvou mohutných prostor s řadou odboček a komínů. Místním unikátem je tzv. Bambusový lesík tvořený úzkými, až čtyři metry vysokými hůlkovými stalagmity. Symbolem jeskyně je pak barevně nasvětlený kamenný útvar „Čarodějnice“. Otevírací doba: 8:20 – 16:40.
  7. Mladečské jeskyně. Světově mimořádně významnou archeologickou, paleontologickou i zoologickou lokalitou jsou Mladečské jeskyně, které leží v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podobně jako Javoříčské jeskyně jsou vytvořeny devonským vápencem. Tento prostor byl znám lidstvu po tisíce let a znovuobjevení se dočkal na počátku devatenáctého století. Nejstarším dokladem osídlení lidmi už od paleolitu jsou nálezy lebek a koster lidí cromagnonského typu, jejich nástrojů a zbraní. Dosud jsou v jeskyni zbytky jejich ohnišť a kosti pravěkých zvířat. Otevírací doba během prázdnin: 9:00 – 16:30.
  8. Bozkovské dolomitové jeskyně. Pouhý kilometr severně od obce Bozkov v Libereckém kraji najdete nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a také jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Tyto jeskyně mají od roku 1999 status národní přírodní památky. Jejich chloubou je vzácná krápníková výzdoba a unikátní struktury křemene na stěnách. Dominantou je také největší podzemní jezero v Čechách. Otevírací doba: 8:00 – 16:00.