8 neošklivějších fotbalových dresů v historii

sindlauerovamarta

V Rusku právě probíhá fotbalové mistrovství světa, a tak se podíváme na zoubek tričkům, ve kterých fotbalisté nastupují do práce. Některé kluby považují trávníkové hřiště spíše za přehlídkové molo a navlékají své hráče do prapodivných úborů... Jaké dresy jsou historicky nejhnusnější?

  1. Athletic Bilbao. V roce 2004 fotbalisté španělského Athletica Bilbao chtěli svými dresy uctít památku svého rodáka Salvadora Dalího, nejslavnějšího surealistického malíře. Není zcela pochopitelné, jak souvisí surealismus s fotbalem, ale spíše než jako umělecké dílo vypadá tento dres jako bílé tričko notně pocákané kečupem.
  1. Estonsko. Jako malířské plátno si museli připadat i hráči Estonska v roce 1996. Identifikovat, co vlastně na jejich prudce uměleckých rozlišovácích vůbec je, je snad ještě těžší, než přesvědčit fotbalovou asociaci, že by měla přísněji trestat nasimulované pády fotbalistů. Vršek zdobí jakési kosočtvercové vzory a dolejšek je snad nějakým náznakem slunce či slunečních hodin. Bůhví.
  1. SC Heerenveen. Holandský fotbalový klub z města Heerenveen je asi hodně láskyplný. Srdce hráči nosí totiž doslova na svých mužných hrudích a pochopitelně mají srdíčka i na klubovém znaku a vlajce. Zajímavostí je, že srdíčkované jsou jak modrobílé domácí dresy, tak černé dresy určené ke hrám venku.
  1. Manchester United. V roce 1992 se podařilo v oblasti sportovní módy zaperlit i jinak celkem vkusnému a strohému Manchester United. Jejich klubový outfit z tohoto roku totiž vypadá spíš jako kus pyžama, naštěstí v něm ale hráči nemuseli trpět příliš dlouho a brzy se mohli oblékat do tradičního bílo-červeného dresu s černými podkolenkami.
  1. Sheffield Wednesday. Britský fotbalový klubík Sheffield Wednesday si v osmdesátých letech zřejmě spletl hřiště s diskoškou. Jak jinak si totiž vysvětlit naprosto otřesný dres z roku 1984, jenž se skládal z lesklých fialových šortek, který by na sebe nevzala snad žádná disco diva minulého století, a o něco méně ulítlého trička.
  1. Southend United. Když fotbalisté britského týmu vycházeli na trávník v tomto, asi jim v tom nebylo dvakrát nejlíp. Soustředit se na hru v takovýchto ultradivných dresech nemuselo být jednoduché. Pokus o originalitu vypadá spíš jako kdyby se na dresu vyřádila babička některého z hráčů, která mermomocí trvala na tom, že bude fajn, když bude tričko vypadat jako prošívaná patchworková deka.
  1. Shrewsbury Town. Je to zvláštní, že kolébkou fotbalového módního nevkusu je zrovna Anglie, která sice je tradiční fotbalovou zemí, ale v módě obecně přesto patří mezi ty střídmější národy. Další ukázku nepovedeného oblečení předvedl v roce 1992 klub Shrewsbury Town, který se nebál použít modrou a žlutou, tedy klubové barvy. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby je ale někdo nenamaloval do příšerných geometrických útvarů, ve kterých hráči vypadali, jako by zrovna vylezly z umělecké školy a studenti si na nich cvičili kosočtverce.
  1. Dundee United. S uměním to přepískl také skotský klub Dundee United. Ten se proslavil už v roce 1953 svými kostkovanými dresy stylizovanými do podoby tradičních skotských sukní. Na trávníku to ale vypadalo dost divně. O desítky let později, v roce 1993, pak klub přišel s další perlou fotbalové módy a představil tento vysoce umělecký dres, který ale vypadá spíš jakoby se na něm se štětcem namočeným v černé barvě vyřádilo dovádivé batole.