8 potravin, které svojí kočce NIKDY nedávejte!

Pavla Gabrhelíková

Kočky možná loví každý drobek z rohlíku nebo kelímek od jogurtu, ale rozhodně to nejsou žádné popelnice. Proto se těmto osmi potravinám při kočičích obžerstvích rozhodně vyhněte.

  1. Mléko. I když se nás animáky snaží ze všech sil zblbnout, kraví mléko kočkám prostě nesvědčí. Kočky mají k laktóze intoleranci. Způsobuje jim průjem a další žaludeční problémy.
  2. Tuňák. V konzervách tuňáku pro lidi je velké množství oleje a soli, navíc obsahuje rtuť. Dlouhodobým krmením tuňákem kočce pěkně zavaříte. Může je postihnout třeba steatitida, což je zánět tukové tkáně.
  3. Syrové těsto. To totiž obsahuje kvasnice, a ty kočkám v žaludku dělají neplechu. Ve vzácných případech může dojít dokonce ke snížení průtoku krve do žaludku a dýchacím problémům. Navíc cukr v kombinaci s kvasnicemi metabolizuje a produkuje alkohol, což vaši kočku regulérně opije.
  4. Káva. Kočka nepotřebuje dopolední vzpruhu tak jako vy. Po kofeinu bude mít průjem, bude hyperaktivní se zvýšenou srdeční činností, třesem a záchvaty. To může vést i ke smrti!
  5. Čokoláda. Kočičí přátele na ni reagují stejně jako na kávu.
  6. Alkohol. Možná, že se nenapije ze skleničky vína, ale takový koňak ji určitě lákat bude. Chlupáči pak ztrácí koordinaci, mají průjem a můžou upadnout do smrtelného koma.
  7. Cibule a česnek. Stejně jako u psů zabíjí česnek a cibule červené krvinky. To vede k chudokrevnosti. Dokonce ani vařený česnek nejsou kočky schopny ztrávit.
  8. Hrozny a rozinky. Většina koček je nepozře, nicméně pokud by se tak stalo, můžou jim kvůli tomu selhat ledviny.