8 pověr o pátku 13. Znáte je všechny?

Pavla Gabrhelíková

Pokud chcete být paranodiní, nic z toho, co vám tu píšeme, v pátek 13. rozhodně nedělejte! Anebo si tyto znalosti nechte k páteční diskuzi u piva.

  1. Přes cestu přejde černá kočka. Znamená to, že byste se měli raději otočit a vydat se jinudy. Jinak vás může potkat něco hrůzostrašného! Ale to není všechno – pokud potkáte tři černé kočky, povede se vám od sebe odehnat vše zlé. Pokud máte černou kočku jako domácího mazlíčka, je to právě ona, kdo stojí v cestě vaší lásce. Pokud vám vejde do bytu a už neodejde, čekejte neštěstí. Když se rychle rozhodne odejít, budete mít kliku.
  2. Vstát levou nohou z postele. Pravá má, bůhví proč, u lidí větší důvěru. Žádné historické poselství k vykročení pravou nohou nelze dohledat. Ale levou určitě nevstávejte.
  3. Projít pod žebříkem. Pověrčiví obyvatelé anglosaských zemích si usmysleli, že žebřík je nositelem zla. Proto pod ním podle pověry neprocházejí. Podle nás je to prostě proto, že z něj na vás může někdo spadnout, což smůla opravdu je.
  4. Nestoupat na víko od kanálu. Prý se tato pověra odvíjí od kamenů v bažinách. Mohli jste přes ni v klidu přejít, pokud jste měli kameny dobře prozkoumané. Deštivé počasí ale bažinou hýbalo a spoléhat se na místo, kde kámen ležel naposled, často znamenalo, že to byla ta poslední blbost, kterou jste udělali. Extrémně pověrčiví lidé nešlapou na kanály nebo je obchází proti směru hodinových ručiček.
  5. Střepy přinášejí smůlu. A nejhorší je samozřejmě zrcadlo, po jehož rozbití se smůly nezbavíte rovnou sedm let. Zrcadlo má podle pověr schopnost udržovat si energii, kterou do něj odrážíte. Když tedy sbíráte ze země tisíc malých střepů, zkuste se u toho usmívat. Jinak vás neštěstí nemine!
  6. Spadlá solnička nebo vysypaná sůl. Pokud se vám přihodí neštěstí v podobě rozsypané soli, můžete očekávat smršť hádek. Naštěstí se to dá zastavit – stačí hodit sůl přes rameno. Čarodějnice taky nedoporučují ukládat pak koště, kterým jste zametali, vzhůru nohama, protože se vám smůla vrátí.
  7. Kukání a sýčkování. Až příště uslyšíte kukačku, počítejte její kuknutí. Pověra praví, že kolikrát kukne, tolik let vám zbývá do konce života. Slyšet sýčka v pátek 13. je předzvěstí smrti v rodině.
  8. Nikam se nevracejte. Zapomněli jste si doma klíče nebo peněženku? Hlavně nechoďte zpátky! Jinak vás stihne neštěstí. Jestli se pro něco musíte vrátit, stačí se pak doma alespoň na chvilku někam posadit. Tak kletbu odeženete.