8 skvělých faktů o vousech a vousatých mužích. Pánové, nezvážíte pořádný plnovous?

Paga

Vousatí, statní muži, moderně nazývaní lambersexuálové, byli v kurzu vždycky. Kromě mužného vzhledu má ale nošení vousů i další výhody. Tady jsou některé z nich, navíc podložené vědeckými fakty.

  1. Nejste tolik vystaveni riziku rakoviny kůže. Studie z univerzity v Queenslandu prokázala, že muži s vousy na obličeji jsou vystaveni o jednu třetinu nižší pravděpodobnosti, že je postihne rakovina. Chlupy na obličeji vás chrání před nebezpečným UV zářením cca na 90 až 95 procent. Přesto, pokud máte chlupy po celém těle, opalovací krém raději nevyhazujte.
  2. Ušetříte čas. Podle studie časopisu New York Times stráví průměrný muž 3 350 hodin holením. 3 350 hodin! A je jedno, jak tvrdé nebo měkké jsou vaše štětiny. Není na to život až příliš krátký, pánové? Raději tento čas můžete strávit sportem nebo se svou milovanou.
  3. Jste atraktivnější. Studie provedená na osmi tisících hetero žen na univerzitě v Queenslandu jasně dokazuje, že ženy ve vousatých mužích vidí životní partnery i společníky na jednu noc víc než v hebkých tvářičkách. A homosexuální komunita souhlasí.
  4. Bude vám teplo. Nejenom v létě mají vousy své výhody. Dermatolog Anthony M. Rossi v rozhovoru pro magazín Wall Street Journal tvrdí, že z evolučního hlediska mají muži vousy proto, aby jim bylo v zimě teplo. Proč jsou ženy znevýhodněné, o tom řeč není. I když, kdo ví? Možná v minulosti taky měly na obličeji huňatý kožíšek. Takže pokud jezdíte na hory, nebo jste prostě jen zimomřiví, nechte strniště na obličeji růst.
  5. Drsní navenek, jemní uvnitř. Vousy možná vypadají drsně, ale podle článku Business Insider jsou muži s vousy lépe chráněni nejenom před okolními vlivy, ale taky před stárnutím. Chlapi bez vousů se navíc obličeje neustále dotýkají, stejně jako ženy. Což není zrovna nejprospěšnější. Ale vousatí muži jsou chráněni před doteky a jejich kůže se chrání sama. Když se pak po čtyřiceti letech oholí, bude jejich hebká tvářička vypadat o dvacet let mladší. A to minimálně. Zato chlapi, co se holí, budou mít obličej jako shrnovací kozačku.
  6. Jsou hygieničtější. Bojíte se breberek v kožichu? Studie z časopisu Journal of Hospital Infection zkoumala tváře 408 mužů. Z výzkumu vyplynulo, že chlapi s oholenou tváří na sobě mají mnohem víc bakterií, navíc v jizvách a říznutích od žiletky schovávají mnohem víc špíny. Vousáči těmto vlivům nepodléhají.
  7. Budete oblíbenější. Podle psychologických studií jsou muži s vousy obecně považováni za vyspělejší, zodpovědnější, dominantnější a otcovštější. I když tomu studie z roku 2012 odporuje a tvrdí, že je lidi považují za agresivnější, my máme rozhodně jasno.
  8. Problémy s pletí. Většina lidí nemá tak odolnou pleť, aby se holení žiletkou obešlo bez pupínků a podráždění. Časem to může vést k chronickým problémům s pletí. Nemluvě o říznutích, kterým se nevyhnete.